Промова Сталіна до Політбюро 19 серпня 1939 року

Матеріал з Вікіджерел
Промова Сталіна до Політбюро 19 серпня 1939 року
Йосип Сталін
1939

Питання війни і миру дісталося критичної фази для нас. Якщо ми укладемо угоду про взаємну допомогу з Францією та Великою Британією, Німеччина залишить Польщу у спокої і шукатиме порозуміння з державами Заходу. Війна була б відвернута, але подальші події могли б призвести до серйозних наслідків для СРСР.

Якщо ми приймаємо від Німеччини пропозицію укласти пакт про ненапад з нею, вона безперечно атакуватиме Польщу, і втручання Франції та Англії стає невідворотнім. Європу буде кинуто у хаос. У такому випадку ми отримаємо прекрасну можливість залишатися поза межами конфлікту, у той же час сподіваючись увійти в війну за доброї нагоди.

Досвід останніх 20 років показав, що у мирні часи неможливо підтримувати комуністичний рух у Європі у силі достатній, щоби партія більшовиків змогла захопити владу. Диктатура партії стане можливою тільки за умов великої війни.

Наш вибір ясний. Ми мусимо прийняти німецьку пропозицію і ввічливо відіслати англо-французькі делегації додому. Нашою безпосередньою перевагою буде повалення Польщі аж до самої Варшави, включно з українською Галичиною.

Німеччина надала нам вільний прохід до держав Балтії і не має заперечень щодо нашої заявки на Бессарабію. Німеччина також готова прийняти наші інтереси в Румунії, Болгарії та Угорщині. Питання Югославії залишається відкритим… У той же час ми повинні передбачати наслідки програшу Німеччини у війні, як і її перемоги. Якщо вона переможена, совєтизація Німеччини випливає невідворотно і комуністичний уряд буде встановлено. Ми не можемо забувати, що зрадянщена Німеччина постане перед величезною загрозою, якщо совєтизація пройде після короткої війни. Англія та Франція матимуть достатньо сил задля захоплення Берліну і повалення радянської влади. Ми не зможемо допомогти нашим більшовицьким товаришам у Німеччині.

Таким чином наше завдання полягає у допомозі Німеччині вести війну як можна довше, з метою не дати Англії та Франції перемогти зрадянщену Німеччину. Підтримуючи нейтралітет та чекаючи на підходящій час, СРСР буде надавати допомогу Німеччині і постачати їй необхідні матеріали та продукти харчування. Безумовно ми не дозволимо цим постачанням загрожувати нашій економіці та послабляти нашу військову міць.

У той же час ми повинні проводити активну комуністичну пропаганду в англо-французькому блоці, і особливо у Франції. Ми повинні готуватися до того, що у воєнний час французька комуністична партія залишить легальні дії та піде у підпілля. Ми розуміємо, що така робота потребує великих людських жертв. Одначе ми довіряємо нашим французьким товаришам. Головним завданням буде зламати і деморалізувати армію та поліцію. Якщо цю підготовчу працю буде виконано вправно, безпеку радянської Німеччини буде забезпечено. Це також забезпечить совєтизацію Франції.

Задля виконання цих планів є суттєвим продовження війни якомога довше, і будь-які зусилля мають бути прикладені як у Західній Європі так і на Балканах, для досягнення цієї мети. Наразі звернемо увагу до другої можливості, а саме, що Німеччина вийде переможцем. Дехто каже, що це поставить нас перед серйозною загрозою. Деяка правда в цьому є, але буде помилковим вірити, що така загроза настільки близька чи сильна, як вони гадають. Якщо Німеччина досягає перемоги у війні, вона вийде з неї у настільки виснаженому стані, що почати війну проти СРСР зможе щонайменш через десять років.

Головним завданням Німеччини тоді буде сторожувати над переможеними Францією та Англією з метою запобігти їхньому відновленню. З іншого боку переможна Німеччина матиме собі велику територію. Впродовж багатьох десятиліть Німеччина буде зайнята наведенням німецького порядку на них. Очевидно Німеччина буде надто зайнята для того, щоб рушити проти нас. Є ще один фактор, котрий сприяє нашій безпеці. У переможеній Франції французька комуністична партія буде дуже сильною. Комуністична революція відбудеться невідворотно. Ми розхитаємо слабкий порядок і прийдемо на допомогу Франції, зробивши її нашим союзником. Пізніше нації, які підпали під протекцію переможної Німеччини, теж стануть нашими союзниками. У нас буде велика арена для розвитку світової революції.

Товариши! Це є в інтересах СРСР, землі працівників, щоби війна полихнула поміж Райхом та капіталістичним англо-французьким блоком. Усе повинно бути зроблено, щоб ця війна продовжувалася якомога довше задля того, щоб обидва боки виснажилися. З цієї причини ми зобов’язані погодитися на пакт запропонований Німеччиною і скористатися ним так, що як тільки цю війну буде оголошено, вона триватиме максимальний час. Ми повинні підсилити нашу пропаганду у середині воюючих країн з метою бути напоготові, коли війна скінчиться.