Вікіджерела:Авторське право

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка описує офіційне правило Вікіджерел. Воно загальноприйняте серед дописувачів і вважається стандартом, якого мають дотримуватись всі користувачі. Окрім невеликих правок, будь-які зміни потрібно спершу обговорити на сторінці обговорення перед тим, як вносити їх до правила.
Авторське право
Скорочення:
ВД:АП
Мета Вікіджерел, як Вільної Бібліотеки, – це створення колекції робіт з вільним вмістом. Ця сторінка містить правило, що використовується для визначення чи вмісто сумісний з визначенням вільного вмісту, наведеного нижче.

Це офіційне правило (яке вам слід прочитати першим). Вам також знадобитися інформація про:

Якщо не вказано інше, весь внесок користувачів у Вікіджерела є за умовами ліценії Creative Commons Attribution/Share-Alike License (CC-BY-SA) та GNU Free Documentation License, версії 1.2 або будь-якої іншої наступної версії Free Software Foundation; без "Invariant Sections", без "Front-Cover Texts" та без "Back-Cover Texts".

У першу чергу до Вікіджерел застосовуються закони Сполучених Штатів Америки про захист авторських прав, оскільки фізичні сервери Фонду Вікімедіа знаходяться у цій країні. Сполучені Штати не зобов'язані продовжувати авторські права для відповідності з авторським правом, що діє у країні автора. У більшості країн авторські права діють на протязі всього життя автора, та певну кількість років після його смерті.

Визначення 'вільного вмісту'[ред.]

Вільний вміст – це вміст, який можна вільно переглядати, використовувати, поширювати та змінювати будь-ким, у будь-якій формі та з будь-якою метою (включаючи комерційні цілі) без жодних винятків та обмежень (окрім того, що явно вказано нижче як дозволене).

Деякі вимоги та обмеження допустимі у Вікіджерелах:

  • просте зазначення авторства, не включаючи вимог щодо сповіщення про використання;
  • перенесення свобод (часто згадується як copyleft або share-alike), що вимагає, щоб похідні роботи залишалися вільними. Такі роботи можуть бути включені у роботи, захищені авторським правом, але вони самі не можуть бути обмежені так само, як і вся більша робота.

Добропорядне використання[ред.]

Добропорядне використання або сумлінне використання - це концепція, коли неліцензійна робота, захищена авторським правом може легально використовуватися без жодних сплат і дозволів від власника авторських прав (див. статтю Вікіпедії про сумлінне використання). Сумлінне використання явно заборонене у Вікіджерелах.


Права та обов'язки редакторів Вікіджерел[ред.]

Всі роботи у Вікіджерелах повинні бути у суспільному надбанні або випущені під ліцензією, сумісною з визначенням вільного вмісту. Відповідальність за визначення сумісності з ліцензією Вікіджерел лежить на користувачу, що додав відповідний вміст. Потрібно використовувати відповідний шаблон на сторінці з вихідним матеріалом, щоб вказати ліцензією, під якою додається вміст (див. Довідка:Шаблони авторських прав).

Переклади чи записи початкової роботи[ред.]

Переклади чи записи початкової роботи розцінюються як похідні роботи початкового матеріалу. Таким чином користувач, що додає вміст, гарантує що оригінальний матеріал та похідна робота є або у суспільному надбанні, або випущені під ліцензією, сумісною з визначенням вільного вмісту. Відповідальність за визначення сумісності з ліцензією Вікіджерел лежить на користувачу, що додав відповідний вміст. Потрібно використовувати відповідний шаблон на сторінці з вихідним матеріалом, щоб вказати ліцензією, під якою додається вміст (див. Довідка:Шаблони авторських прав).

У разі недотримання цього правила, доданий вміст буде вилучено. Якщо користувач свідомо буде продовжувати порушувати це правило, це може стати підставою для припинення доступу до редагування.

Оригінальні роботи, включно з перекладами[ред.]

Оригінальні роботи, включно з перекладами, розміщені на Вікіджерелах автоматично ліцензуються під CC-BY-SA, якщо явно не вказана інша ліцензія. За цією ліцензією, власник авторських прав зберігає їх і пізніше може повторно публікувати роботи під будь-якими ліцензіями та у будь-який спосіб. Проте робота залишаться доступною під CC-BY-SA назавжди.

Різноманітний оригінальний вміст (такий, як сторінки користувачів чи сторінки обговорення) також автоматично ліцензуються під CC-BY-SA.

Посилання на роботи, захищені авторським правом[ред.]

Посилання на роботи, захищені авторським правом, зазвичай не є проблемою, якщо ви доклали достатньо зусиль, щоб визначити чи сторінка, на яку йде посилання, не порушує чиїсь інші авторські права. У цьому випадку, будь ласка, не посилається на ту сторінку.

Порушення авторських прав[ред.]

Якщо ви знайшли сторінку, яка, на вашу думку, порушує чиїсь авторські права, ви можете попросити адміністраторів вилучити цю сторінку з Вікіджерел. Також, якщо було порушено саме ваші авторські права, ви можете звернутися до відповідального агента Фонду Вікімедіа з проханням її вилучити. Сторінка буде відразу очищена з повідомленням про порушення авторських прав, допоки проблему не буде вирішено. Ви повинні надати якісь докази на підтримку ваших вимог. Наприклад, ви можете вказати URL або інше посилання на джерело, що, на вашу думку, може бути джерелом тексту.

Користувачі, що свідомо і повторно після посилання на це правило будуть додавати тексти, захищені авторським правом, можуть бути заблоковані від редагування у проекті.

Див. також[ред.]