Вікіджерела:Що містять Вікіджерела

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
українськаEnglish
Yes check.svg Ця сторінка описує офіційне правило Вікіджерел. Воно загальноприйняте серед дописувачів і вважається стандартом, якого мають дотримуватись всі користувачі. Окрім невеликих правок, будь-які зміни потрібно спершу обговорити на сторінці обговорення перед тим, як вносити їх до правила.
Критерії включення
Скорочення:
ВД:КВ, ВД:ЩМВ
Вікіджерела, як вільна бібліотека, які кожен може покращити, існує для збереження вільних творчих та інтелектуальних робіт, створених протягом історії, і для надання доступу до цих публікацій у вигляді вікі-версії так, щоб кожен міг додати цінності цій колекції. Ця сторінка містить правила для визначення чи конкретна робота підходить цілям проекту і прийнятна для Вікіджерел.

Визначення того, що може бути включено[ред.]

Критерії на цій сторінці використовуються додатково до критеріїв авторського права, що описані на Вікіджерела:Авторське право

Різні правила можуть застосовуватися в залежності від того, коли була створена робота. Хоча закон про захист авторських прав Сполучених Штатів надає зручну дату переходу у суспільне надбання, тим не менше, є можливість, що робота, створена перед цією датою, все ще знаходиться під дією авторських права, або що робота, створена після цієї дати, вже перейшла у суспільне надбання.

Роботи з електронними копіями[ред.]

Вікіджерела — бібліотека зацифрованих, розпізнаних, вичитаних та перевірених копій, що існують на паперовому носії літературних, наукових, публіцистичних творів, документів державних та місцевих органів влади, архівних документів, рукописів тощо (далі — Твір). Твори повинні перебувати у суспільному надбанні або мати вільну ліцензію для використання.

Кожен розміщений на сторінках Вікіджерел Твір має супроводжуватись електронною копією — сканом оригіналу у вільному для розповсюдження форматі. Для цього скановану копію Твору у вигляді файлу користувач завантажує у Вікісховище/Вікіджерела, а на основі цього файлу у Вікіджерелах у просторі імен Індекс: створює сторінку індексу (далі — Індекс). При створенні до Індексу автоматично включається набір сторінок (простір імен Сторінка:), відповідних оригінальним сторінкам Твору. Індекс дозволяє у зручній формі якісно вичитувати сторінки Твору, а також дає можливість будь-якому користувачеві впевнитись у правильності відтворення у Вікіджерелах оригінального тексту Твору.

Додавання до Вікіджерел нового Твору без створення відповідного Індексу заборонено. Такий Твір вилучатиметься, якщо впродовж двох тижнів відповідний Індекс не буде створений і не буде зв'язаний з головною сторінкою (сторінками) Твору в основному просторі імен.

Роботи, створені до 1 січня 1927[ред.]

Більшість письмових творів (або записів оригінального аудіо- чи відеовмісту), опублікованих (або створених, але ніколи не опублікованих) до 1 січня 1927 року можуть бути додані до Вікіджерел, допоки це можна перевірити. Джерела можуть включати як завантажені скановані копії, так і друковані паперові джерела. Швидше всього, такі роботи не будуть підпадати під перелік перелік деяких робіт не для додавання до Вікіджерел.

Роботи, створені після 31 грудня 1926[ред.]

Документальні джерела[ред.]

Документальні джерела характеризуються одним з двох критеріїв:

 1. це офіційні документи суб'єкта, що їх створив, або
 2. вони доказові у своїй природі і створені у ході подій.

Ці документи від конституцій та угод до персонального листування та щоденників. Ця категорія може включати матеріали, що не були доступні історично, такі як: історичні телефонні дзвінки, юридичні справи та звіти військових операцій. Документальні джерела повинні додаватися у повній формі, якщо це можливо, без суттєвих редакторських виправлень. Джерело таких робіт має бути вказано так, щоб інші могли перевірити, що копія на Вікіджерелах є правомірним відтворенням. Висловлення звичайних думок не є документальним джерелом.

Аналітичні та художні роботи[ред.]

Аналітичні роботи — це публікації, що збирають інформацію з різних джерел та аналізують її. Будь-яка публіцистична робота, написана на деяку тему після того, як сталися відповідні головні події, зазвичай потрапляє в цю категорію. Як аналітичні роботи, так і будь-які художні роботи повинні бути опубліковані в медіа, що включає рецензування і редакцію; це виключає само-друки.

Наукові дослідження[ред.]

Наукові дослідження є прийнятними для включення у Вікіджерела, якщо робота пройшла рецензію надійного суб'єкта і яку можна верифікувати. Ця робота має бути випущені під вільною ліцензією, що виключає роботи, які вже були опубліковані комерційно з угодою, що забороняє передрук.

Прикладом такої прийнятної дослідної роботи є дисертація, що була уважно розглянутою і прийнятою науковою радою акредитованого університету.

Наукові дослідження, що попередньо не публікувалися, незалежно від того, чи проходили вони рецензування чи ні, є прийнятними для включення у Вікіджерела, якщо автор задовільняє критеріям значимості (незалежно від того, чи Вікіпедія власне має статтю про автора чи ні) і робота випущена під вільною ліцензією, сумісною з ліцензією Вікіджерел.

Додавання цінності текстам[ред.]

Хоча Вікіджерела не є місцем, де редактори можуть розміщувати свої нові й оригінальні роботи, все ж є шляхи для створення творчого внеску, додаючи цінність наявним публікаціям. Повністю нові твори є неприйнятними тут, але деякі з них можуть розміщуватися у інших проектах Вікімедіа, наприклад, у Вікіпідручнику.

Переклади та іншомовні видання[ред.]

Українські Вікіджерела збирають тексти українською мовою. Тексти іншими мовами повинні розміщуватися у відповідних мовних піддоменах чи на загальному багатомовному вебсайті.

Одночасно Українські Вікіджерела збирають українські переклади іншомовних текстів, багатомовні видання, у яких основна мова видання або цільова мова перекладу — українська, а також суцільно іншомовні видання, які, на думку користувачів, потребують української анотації. Останнє означає, що суцільно іншомовні видання мають розміщуватися у відповідних мовних піддоменах чи на загальному багатомовному вебсайті, проте вони також можуть розміщуватись в українських Вікіджерелах при умові анотації, зрозумілості, назви українською мовою із зазначенням мови оригіналу і з використанням відповідних технічних засобів, що дозволяють відображати тексти з іншомовних піддоменів чи з загального багатомовного вебсайту Вікіджерел. В цьому випадку іншомовні тексти не потребують вичитування та перевірки в українських Вікіджерелах. За нагодою переклади цих іншомовних текстів українською мовою можуть бути розміщені в українському просторі Вікіджерел. 

Для перекладів, пріоритетним у Вікіджерелах є додавання попередньо опублікованих перекладів у суспільному надбанні. Тим не менше, у світлі того, що існує незліченна кількість текстів іншими мовами, що інакше можуть бути ніколи не перекладені, а також тому, що нові, додаткові переклади можуть покращити наявні у багато способів, Вікіджерела дозволяють також переклади, створені користувачами Вікіджерел.

Для детальнішої інформації щодо перекладів, зокрема того, як їх оформлювати, див. Вікіджерела:Переклади. Також див. Вікіджерела:Авторське право стосовно інформації щодо авторського права на перекладені роботи.

Анотації, ілюстрації та інші похідні роботи[ред.]

Анотації включають виноски, коментарі, пояснення тощо. Попередньо опубліковані роботи з анотаціями та ілюстраціями розміщуються у Вікіджерелах так само, як і будь-які інші опубліковані роботи. Тим не менше, додавання користувачами власних анотацій та ілюстрацій не є прийнятним для Українських Вікіджерел. Такі роботи є похідними роботами і повинні бути спершу опублікованими у видавництві (це не стосується перекладів, що є особливим випадком, описаним вище).

Зауважте, що анотації навчального спрямування, що створені для полегшення навчання, особливо для підготовки до екзаменів, належать до Вікіпідручника і можуть там розміщуватися.

Перелік деяких робіт не для додавання до Вікіджерел[ред.]

Все, що наведено нижче, базується на інтерпретації зі здоровим глуздом правил, наведених вище.

Оригінальний внесок[ред.]

Скорочення:
ВД:ОВ

Роботи, створені користувачами Вікіджерел і не опубліковані у перевіреному, зазвичай рецензованому видавництві, не належать до Вікіджерел. Вікіджерела - це не спосіб для автора опублікувати його роботи і зробити їх доступними для інших людей, і це не є сайт для пошуку "нових талантів".

Реклама[ред.]

Вікіджерела не збирають рекламу, що стосується будь-якого типу робіт, якщо вона не є сама публікацією. Це включає інформацію про роботи, які нещодавно були опубліковані, як тих, що захищені авторським правом, так і в суспільному надбанні. Реклама може бути у різних формах, але зазвичай це виявляється у написаних коментарях чи зовнішніх посиланнях.

Зауважте: Реклама, що є частиною більшої публікації, є прийнятною.

Анонімні тексти[ред.]

Зазвичай, визначення статусу авторських прав вимагає знання детальної інформації про авторство. Більшість оригінальних текстів мають визначеного автора (приватних особи, групи, уряд), але є роботи, де ця інформація була втрачена. Історичні анонімні тексти є прийнятними для Вікіджерел, і деякі з них є навіть досить важливими. Тим не менше, більшість анонімних текстів не можуть бути доданими до Вікіджерел, якщо вони не мають деякого історичного значення і не мають жодних неоднозначностей стосовно авторського права.

Уривки[ред.]

Випадкові або вибрані уривки більшої роботи в загальному не є прийнятними. Якщо вся робота доступна як djvu- чи pdf-файл на Сховищі і тут створена сторінка індексу, роботи розглядаються як роботи у процесі, а не уривки.

Роботи, що змінюються[ред.]

Ціль Вікіджерел — збір і збереження робіт у їхній опублікованій формі. У цьому світлі, роботи, чий вміст напевне буде змінюватися час від часу з ціллю оновлення роботи, покращення вмісту, що вже був опублікований чи для покращення сприйняття тексту, не включаються у Вікіджерела.

Деякі приклади:

 1. необмежені часом тексти, коли автор сподівається на спільні зусилля багатьох людей для закінчення і покращення його роботи;
 2. компіляції, коли є багато джерел деякого тексту, та/або цей текст постійно міняється як тільки знайдена нова відповідна інформація;
 3. списки (див. також нижче).

Довідковий матеріал[ред.]

Вікіджерела не збирають довідковий матеріал, якщо він не був опублікований як частина завершеного тексту. Така інформація, що раніше не публікувалася, часто є створена користувачами і неперевірена, що не підходить цілям проекту Вікіджерел.

Деякі приклади:

 1. списки;
 2. математичні константи;
 3. таблиці даних чи результатів;
 4. матеріали криптографії;
 5. вихідний код програм.

Зауважте: Довідковий матеріал, що наданий, як частина більшої публікації (таблиці, додатки тощо) підходить Вікіджерелам.

Див. також[ред.]

Yes check.svg This page documents an official policy on Wikisource. It has wide acceptance among editors and is considered a standard that everyone should follow. Except for minor edits, please make use of the discussion page to propose changes to this policy.
Inclusion policy

Wikisource, as the free library that anyone can improve, exists to archive the free artistic and intellectual works created throughout history, and to present these publications in a faithful wiki version so that anyone may contribute added value to the collection. This page outlines the policy used to determine whether or not particular works meet this goal and are acceptable on Wikisource.

Defining what is included

Criteria on this page are in addition to copyright criteria, which are described at Wikisource:copyright policy.

Different rules apply depending on when the work was created. Although US copyright law provided the convenient transition date, it is still possible that a work created before that date remains protected, or that a work created after that date is in the public domain.

Works created before 1927

Most written work (or transcript of original audio or visual content) published (or created but never published) prior to 1927 may be included in Wikisource, so long as it is verifiable. Valid sources include uploaded scans and printed paper sources. These works are expected to meet copyright requirements using {{PD-old}} or one of the {{Pd/US series}} licenses. They are unlikely to have conflicts with Acknowledged precedent exclusions.

Works created after 1926:

(meaning works created after December 31st, 1926)

Documentary sources

Documentary sources are characterized by one of two criteria:

 1. They are official documents of the body producing them, or
 2. They are evidentiary in nature, and created in the course of events.

These documents may range from constitutions and treaties to personal correspondence and diaries. This category may include material not historically available, such as historical telephone calls, judicial proceedings, and transcriptions of military operations. Documentary sources must be added in their complete form whenever possible, without substantive editorial amendment. The source of these works must be noted in order to allow others to verify that the copy displayed at Wikisource is a faithful reproduction. Expressions of mere opinion are not documentary.

Analytical and artistic works

Analytical works are publications that compile information from other sources and analyze this information. Any non-fiction work which is written about a topic after the main events have occurred generally fits in this category. These as well as any artistic works must have been published in a medium that includes peer review or editorial controls; this excludes self-publication.

Scientific research

Scientific research is acceptable to include in Wikisource if the work has verifiable scholarly peer review from a trusted entity. The work must be free or released under a free license, which precludes most works already commercially published under an agreement that prohibits republishing.

An example of such acceptable research work is a thesis that has been scrutinized and accepted by a thesis committee of an accredited university.

Previously unpublished scientific research, regardless of being peer reviewed or not, is acceptable to include in Wikisource if an author meets Wikipedia:Notability (regardless of the actual presence of Wikipedia article on the author) and the work is released under a Wikisource compatible license.

Defining what is not included

Second-hand transcriptions

Wikisource no longer accepts any new texts from Project Gutenberg, or similar second-hand transcriptions of any sort. This applies even if "scan"-backed by a DJVU, PDF, or any other format accepted by the ProofreadPage extension, created from that text.

Note: The preferred way to contribute such texts is to proofread against a scanned copy of the book so that the Wikisource copy can always be validated against the physical text.

Adding value to source texts

Although Wikisource is not a place for editors to contribute new and original works, there are several ways to make original contributions by adding value to existing publications. Entirely new compositions written by contributors are not appropriate here, though they may have a place at other Wikimedia projects such as Wikibooks.

Translations

The English Wikisource only collects texts written in the English language. Texts in other languages should be placed in the appropriate language subdomain, or at the general multi-language website. However, English Wikisource does collect English translations of non-English texts, as well as bilingual editions in which the target language of the translation is English.

For translations, the first priority at Wikisource is the contribution of previously published, public domain translations. However, in light of the fact that there are countless source texts published in other languages that might never be translated otherwise, plus the fact that new, complementary translations can improve on existing ones in many ways, Wikisource also allows user-created wiki translations.

For more information regarding translations, see Wikisource:Translations. Also see Wikisource:Copyright for copyright information pertaining to translated works.

Annotations

Previously published versions of texts with annotations are the priority here, but these may be unavailable for copyright reasons, out-of-date, or in need of improvement. This is often especially the case for pre-modern texts (such as ancient and classical or medieval texts).

Annotations may include critical data about the source text itself, footnoted commentaries about words or passages, references, sectioning and section titles, introductions, summaries, indices, pictures, et cetera. In all cases, annotations by contributors must be added in such a way that an undisturbed, "clean" source text is available, either through a technical means or by providing a parallel copy.

For more information regarding annotations, see Wikisource:Annotations.

Note that annotations of an instructional nature designed to facilitate classroom study, especially in preparation for a test, belong at Wikibooks rather than Wikisource (see Wikibooks policy on annotated texts).

Multimedia

Multimedia content added to texts can greatly improve the quality and presentation. Such content includes not only published illustrations or photographs from or about the book itself which are out of copyright, but also original contributions of audio recordings, diagrams, or other content.

Note: Multimedia contributions are subject to Wikisource:Image use guidelines.

Acknowledging precedent inclusions and exclusions

Although precedent is not binding, it is worth examining of the most common types of publications which have been found unacceptable at Wikisource. These types of works will not be accepted by the community without a major shift in consensus and are eligible for precedent deletion (addition to Wikisource:Proposed deletions). Largely similar works are likely to be nominated for deletion. Everything here is meant to be based on common sense interpretations of the policy outlined above.

Original contributions

Shortcut:
WS:OR

Works created by Wikisource users or otherwise not published in a verifiable, usually peer-reviewed forum do not belong at Wikisource. Wikisource is not a method for an author to get their works published and make them available to other people, nor is it a site to discover "new talent".

Note: There are a few exceptions to this rule, as detailed under Added value to source texts above. Also note that a Wikisource contributor may make their own original work available (within reason!) by placing it within their own user namespace.

Advertising

Shortcut:
WS:ADV

Wikisource does not collect advertisements that are not publications themselves. However, advertisements that are part of a larger publication are acceptable. When transcribing a work that includes advertisements, the advertisements can either be transcribed and transcluded, or they can be ignored and not transcluded (as they are not considered part of the work of the author). If a page of advertisements is not transcluded, add Category:Not transcluded to the body of the page. You may also want to add a note on the index talk page explaining that you have chosen not to include the advertising. Finally, be sure to set "advertising not transcluded" in the "Transclusion" field of the index page if you are not including the advertising.

Anonymous texts

Determining copyright status generally requires knowing detailed authorship information. Most source texts have an identifiable author (individuals, groups, governments), but there are texts where this information has been lost. Historical anonymous texts are appropriate at Wikisource, and some are even quite important. However, most anonymous texts should not be added to Wikisource unless they have some historical value and have no ambiguity under the copyright policy.

Excerpts

Random or selected sections of a larger work, are generally not acceptable. When an entire work is available as a djvu file on commons and an Index page is created here, works are considered in process not excerpts.

Evolving works

Wikisource's mission is to collect and preserve works in their published form. In light of this, works whose content is expected to constantly change over time, for the purpose of keeping the work updated, to improve the content matter of what has already been published, or to make the text more comprehensive, are excluded from Wikisource's scope.

A few examples include

 1. Open-ended texts where the author relies upon cooperative efforts by many contributors to finish and improve the work;
 2. Compilations where there are many sources of a particular text, and/or the text is to be constantly updated as more relevant information is found and added;
 3. Lists (see also below).

Reference material

Wikisource does not collect reference material unless it is published as part of a complete source text. Such information has not been previously published, is often user-compiled and unverified, and does not fit the goals of Wikisource.

Some examples of these include

 1. Lists;
 2. Mathematical constants (such as digits of pi);
 3. Tables of data or results;
 4. Cryptographic material;
 5. Source code.

Note: Reference data that is provided as part of larger publication (tables, appendices, etc.) is perfectly acceptable.

Unsourced

Manually entered works where a verifiable source is not available are increasingly deleted when found incomplete and appearing abandoned. While a djvu file at Commons is not currently a requirement, there has been discussion of making it a requirement. Your work will have a better chance of standing the test of time, if it can stand the test of validation to an available scan. Because Commons is a sister site under the same organization as Wikisource, as long as Wikisource, Wikipedia and related sites exist, your work is likely to survive if the page images are stored at Commons.

Consensus

Some works which may seem to fail the criteria outlined above may still be included if consensus is reached. This is especially true of works of high importance or historical value, and where the work is not far off from being hostable. Such consensus will be based on discussion at the Scriptorium and at Proposed deletions.

See also