Записка Міністра охорони здоров'я в ЦК з приводу телеграми Сахарова від 16.03.71 та від 25.03.71

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Записка Міністра охорони здоров'я в ЦК з приводу телеграми Сахарова від 16.03.71 та від 25.03.71 (1971
Міністерство охорони здоров'я СРСР, перекладено з російської мови користувачами Вікіджерел
 Завантажити у Завантажити роботу у форматі PDFЗавантажити роботу у форматі ePubЗавантажити роботу у форматі TXTЗавантажити роботу у форматі MOBI
Документ Радянського Архіву зібраного Володимиром Буковським
State Emblem of the Soviet Union.svg
МІНІСТЕРСТВО
ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
СРСР
16. березня 1971 р
№704с
Москва

Таємно

екз. №1

ЦК КПРС

Направляю для ознайомлення текст телеграми академіка Сахарова отриманої в Міністерстві охорони здоров'я СРСР.

Додаток: Згадане на I арк.

МІНІСТР

/Підпис/

ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я СРСР

КОПІЯ


МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ СРСР
ТЕЛЕГРАМА

МОСКВИ 3502 71 15 1151

СПОВІЩЕННЯ ТЕЛЕГРАФОМ
МОСКВА І-51 РАХІМОВСЬКИЙ ПРОВ В МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я СРСР
МІНІСТРУ ПЕТРОВСЬКОМУ Б.В. АКАДЕМІКУ


ВЕЛЬМИШАНОВНИЙ БОРИС ВАСИЛЬОВИЧ ПОЛІТВ'ЯЗНІ ЛЕНІНГРАДСЬКОЇ ПСИХІАТРИЧНОЇ В'ЯЗНИЦІ ФЕЙНБЕРГ І БОРИСОВ ОГОЛОСИЛИ ГОЛОДУВАННЯ ПРОТИ ПРИМУСОВОГО ЛІКУВАННЯ ПРЕПАРАТАМИ НЕБЕЗПЕЧНИМИ ДЛЯ ІНТЕЛЕКТУ Я ПРИЄДНУЮСЬ ДО ЇХ ВИМОГ Я ПРОШУ ВАС ТЕРМІНОВО ВТРУТИТИСЯ ДЛЯ ПОРЯТУНКУ ЗДОРОВ'Я ГІДНОСТІ УВ'ЯЗНЕНИХ ПСИХІАТРИЧНОЇ В'ЯЗНИЦІ СПРИЯЙТЕ УСУНЕННЮ НАЙБІЛЬШОЇ МОЖЛИВОСТІ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ЛЮДИНИ І ЛІКАРСЬКОЇ ЕТИКИ В РОБОТІ ПСИХІАТРИЧНИХ УСТАНОВ І ВИПРАВЛЯЙТЕ ПРИПУСТИМІ ПОРУШЕННЯ = АКАДЕМІК САХАРОВ-

/Підпис/
State Emblem of the Soviet Union.svg
МІНІСТЕРСТВО
ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
СРСР
16. березня 1971 р
№704с
Москва

Таємно

екз. №1

ЗАВІДУВАЧОМУ ВІДДІЛУ НАУКИ ТА НАВЧАЛЬНИХ
ЗАКЛАДІВ
ЦК КПРС

У зв'язку з надходженням на моє ім'я телеграмою академіка Сахарова, в якій він звертається з проханням вжити заходів проти, нібито, примусового лікування препаратами, небезпечними для інтелекту „політв'язнів“ Файнберга і Борисова, що знаходяться в „Ленінградській психіатричній в'язниці“, в Ленінград були командировані Головний спеціаліст з психоневрології Міністерства охорони здоров'я СРСР кандидат наук З. М. Серебрякова і Зам. директора з наукової частини Інституту психіатрії АМН СРСР проф. Р. А. Наджаров.

Обстеженням встановлено, що хворі Файнберг В. І. та Борисов В. Є. спрямовані на примусове лікування в спеціальну психіатричну лікарню МВС СРСР у відповідності з діючим законодавством за рішенням суду у зв'язку з визнанням їх судово-психіатричною експертизою такими, що страждають на психічні захворюванням і несамовитими.

У хворого Файнберга В.І. відзначаються зміни особистості і стійкі психопатоподібні розлади (паранойний розвиток типу соціального реформаторства) після перенесеного у підлітковому віці шизофренічного процесу, з приводу якого він неодноразово був госпіталізований в психіатричні клініки Харкова, Москви та Ленінграда.

У хворого Борисова В.Є. також відзначаються стійкі психопатоподібні зміни особистості (інфантилізм, параноя) на тлі залишкової органічної неврологічної симптоматики. В зв'язку з асоціальною поведінкою знаходиться на примусовому лікуванні в спеціальній психіатричній лікарні м. Ленинграда повторно.

Зроблене раніше переведення хворого на лікування до психіатричної лікарні загального типу привело до негативних результатів.

Хворий був повернений до спеціальної психіатричної лікарні в зв'язку зі спробою викрадення його невідомими особами та їх нападом на персонал. Реакція протесту (відмова від їжі) у обох хворих пов'язана з неправильним, на їх думку, продовженням термінів примусового лікування та умов утримання їх у зазначеній лікарні.

Курсу активної терапії психотропними засобами хворим Файнбергу В.І. і Борисову В.Є. не проводиться в зв'язку з наявністю соматичних протипоказань.

Обом хворим проводиться симптоматичне лікування, не надає ніякого впливу на "інтелект“ (лікарські засоби, що впливають на інтелект, медицині невідомі).

З огляду на виникнення у хворих ситуативного обмовлення психогенної реакції з відмовою від їжі, обмежені можливості медикаментозного лікування, було визнано доцільним зміна умов їх утримання в цій лікарні, маючи на увазі більш активні психотерапевтичні і реадаптаційні заходи. А також, виключення небажаних впливів ззовні, при провідних до посилення їх паранормальних настанов.

Поряд з обстеженням зазначених хворих, Комісія ознайомилась з умовами утримання і лікування хворих у даній лікарні.

Було встановлено, що теперішній внутрішній режим спеціальних психіатричних лікарень МВС СРСР (на прикладі цієї лікарні) не відповідає сучасним вимогам відновного лікування психічно хворих в стаціонарах.

Свої міркування з даного питання члени Комісії сумісно але з директором Центрального науково-дослідного Інституту судової психіатрії ім. Сербського проф, Г. В, Морозова доклали на нараді, проведення 24 березня ц.р, з керівництвом Управління медичної служби і Головного Управління виправно трудових закладів МВС СРСР.

В результаті обговорення намічено ряд спільних заходів щодо поліпшення медичного обслуговування психічно хворих у вказаних лікарнях.

МІНІСТР
ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я СРСР
Б. ПЕТРОВСЬКИЙ
ЦК КПРС
№ 12065

Академік Сахаров в телеграмі, адресованій міністрові охорони здоров'я СРСР т. Петровському, повідомляє, що "політв'язні Ленінградської психіатричної в'язниці" Файнберг і Борисов оголосили голодування проти примусових заходів медичного характеру препаратами небезпечними для інтелекту" і прохає вжити заходи до виправлення допущених порушень.

Міністерством охорони здоров'я СРСР зазначені в телеграмі факти перевірені. Встановлено, що хворі Файнберг В.І. та Борисов В.Є. направлені на примусове лікування у спеціальну психіатричну лікарню МВС СРСР відповідно до чинного законодавства у зв'язку з визнанням їх судово-психічною експертизою неосудними внаслідок психічних захворювань.

У хворого Файнберга відзначаються зміни особистості і стійкі психоподібні розлади після перенесеної в підлітковому віці шизофренії, з приводу якої він неодноразово шпиталізований у психіатричні лікарні Харкова, Москви та Ленінграда.

У хворого Борисова є стійкі психоподібні зміни особистості на тлі залишкової органічної неврологічної симптоматики. У зв'язку з асоціальною поведінкою на примусовому лікуванні в спеціальній психіатричній лікарні перебуває повторно.

Обом хворим проводилося симптоматичне лікування, не впливаючи жодним чином впливу на інтелект.

Враховуючи виникнення у хворих ситуаційно обумовленої психогенної реакції з відмовою від їжі, фахівцями було визнано за доцільне більш активно-проводити їм психотерапевтичні і реадаптаційні заходи.

Під час перевірки було відзначено, що теперішній внутрішній режим спеціальних психіатричних лікарень МВС СРСР не відповідає сучасним вимогам відновного лікування психічно хворих в стаціонарах.

В даний час МВС СРСР намічений ряд заходів щодо покращення медичного обслуговування психічно хворих у зазначених лікарнях.  

Тов. Сахаров про результати поінформований.

Зав. зав. Відділом науки та навчальних закладів ЦК КПРС

(В. Балтійський)

/Підпис/

19 липня 1971 року