Норми української літературної мови/§ 12. Вступні уваги

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Звукозміни.

Вступні
уваги

§ 12. У кожній мові у всякий момент її життя помічається багато різних звукозмін. Звукозміни ті надзвичайно різноманітні і часто дуже складні, хоч здебільшого вони відбуваються в точно визначених рядах слів і в певних, точно визначених умовах, тобто бувають правильні й послідовні. З'являються вони в мові в різні часи, і, напр., в сучасній українській мові серед них є такі звукозміни, що були ще в праслов'янській мові, коли української мови ще й не було, є й такі, що з'явилися вже в часи окремішнього життя української мови, при тім серед цих останніх звукозмін є старіші, є й новіші, такі, напр., що їх спостерігаємо тільки в вимові, а не на письмі. Так, кожному ясно, що в словах брав — беру — збираю, вибору — вибір той самісінький корінь слова (бр — бер — бир — бор — бір), тільки з різним голосним звуком, що раз-у-раз зміняється і навіть зовсім зникає. Та тут указані тільки такі звукозміни, що зазначаються й на письмі, але коли ж ми пригадаємо, що ненаголошені и й е в сучасній українській мові майже не розрізняються вимовою (див. § 7), то, виходить, можна ще додати звукозміну збира´тизби´раний, де в збира´ти буде дещо інший звук, ніж у зби´раний: ненаголошене и наближається до е, і таким чином можна сказати, що це вже буде середній між ними звук ие (приблизно такий звук буде і в слові беру´).

Серед цих звукозмін є ще праслов'янська звукозміна (еи в берувибираю), є чергування, що виникло в давньоукраїнській мові (оі в виборувибір), а таке, як иие (або еие) явище ще молодше українське. При тім усі ці звукозміни відбуваються в окремих спеціяльних умовах, в окремих рядах слів.

Так само не мало бачимо звукозмін і серед приголосних, як от вовкивовчикна вовці, метуместинасмічуватисміття і т. ін. Чимало з таїких звукозмін ми вже й не відчуваємо за звукозміни, але деякі з них мають велику практичну вагу і от на таких треба спинитися.