Обговорення:Закон про місце відкриття спадщини

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Обговорення 3 лютого 2015[ред.]

Стенограма пленарного засідання

Веде засідання Голова Верховної Ради України ГРОЙСМАН В.Б.

11:39:38

Вноситься на ваш розгляд законопроект, номер реєстраційний 1534, проект Закону про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо місця відкриття спадщини (реєстраційний номер 1534).

Я вношу пропозицію розглянути даний законопроект за скороченою процедурою. Прошу визначатись народних депутатів щодо розгляду даного законопроекту номер 1534, за скороченою процедурою.


11:40:29

За-219

Рішення прийнято.

Будь ласка, доповідає перший заступник Міністра юстиції Севостьянова Наталія Іларіонівна. Будь ласка, прошу.


11:40:45

СЕВОСТЬЯНОВА Н.І.

Шановний Володимире Борисовичу! Шановні народні депутати!

Вашій увазі пропонується розроблений Міністерством юстиції і внесений Кабінетом Міністрів України проект Закону про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо місця відкриття спадщини.

Актуальність розроблення зазначеного законопроекту обумовлена геополітичною ситуацією, яка склалася в Україні. На сьогоднішній день ми маємо в Міністерстві юстиції близько 700 звернень громадян від Автономної Республіки Крим, від Луганської, Донецької областей з приводу того, що вони не можуть отримати спадщину.

На сьогоднішній день, відповідно до чинного законодавства, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця або місце розташування нерухомого майна.

Законопроект спрямований на забезпечення реалізації прав громадян щодо доступу нотаріальних послуг. Зокрема, стосовно здійснення безперешкодного оформлення спадкових прав без прив'язки до останнього місця проживання спадкодавця чи розташування нерухомого майна.

Законопроектом пропонується внести зміни до чинного законодавства і запропонувати відкривати спадщину на підставі першої заяви нотаріусом і заводити спадкову справу, яка реєструється у Спадковому реєстрі. Варто зазначити, що Спадковий реєстр функціонує вже на сьогоднішній день. І це дозволить будь-якому державному або приватному нотаріусу відслідковувати вже відкриті дані спадкові справи.

З огляду на викладене і на важливість даного законопроекту, просимо підтримати його за основу та доопрацювати до другого читання з урахуванням зауважень комітету. Дякую за увагу.


ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, співдоповідає голова профільного комітету Князевич Руслан Петрович.


11:42:47

КНЯЗЕВИЧ Р.П.

Дякую, пане Голово. Шановні колеги, щойно перший заступник міністра юстиції абсолютно вірно фактично відобразила ту ситуація, яка була на комітеті з цього питання. Ми рекомендували і Міністерству юстиції, і Кабінету Міністрів як автору, суб'єкту права законодавчої ініціативи, у тому випадку, якщо комітет погодиться рекомендувати цей закон прийняти за основу, до другого читання детально його пропрацювати і зробити все для того, щоб мета, яку ставили перед собою і Міністерство юстиції, і Кабінет Міністрів, дійсно було відображено в тексті законопроекту. Оскільки мета, справді, благородна і ми змушені будемо зараз обов'язково на неї об'єктивно реагувати. Йде мова про те, у нас сотні тисяч українських громадян, які волею долі стали переселенцями, позбавлені права доступу фактично до Реєстру речових прав, оскільки вони, на превеликий жаль, не перебувають за місцем своєї реєстрації. І тому для них створюється спеціальний режим подання першої заяви до будь-якого іншого органу, де вони зараз перебувають, для того, щоб вони могли отримати відповідний доступ до реєстру. Але, на превеликий жаль, про це не йдеться в самому тексті законопроекту. Там він поширюється фактично на всіх громадян України і на будь-які регіони України без обмежень.

Тому, зважаючи на ці обставини, комітет прийняв рішення: рекомендувати цей законопроект виключно за основу, а в другому читанні ми зі свого боку разом з Міністерством юстиції зобов'язуємося пропрацювати його саме в такому вигляді, щоб в нього було відображена основна мета, яка закладалася в ідею створення такого законопроекту. Тому прошу сьогодні підтримати цей законопроект тільки за основу. Дякую.


Засідання веде Перший заступник Голови Верховної Ради України ПАРУБІЙ А.В.


ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні депутати, прошу записатися два - "за", два – "проти". Так, будь ласка, включіть мікрофон Олена Масоріна, "Народний фронт". Будь ласка, включіть мікрофон Олени…


11:44:54

МАСОРІНА О.С. Прошу передати слово Ігорю Алексєєву.


11:45:14

АЛЕКСЄЄВ І.С.

Шановні народні депутати, фракція "Народного фронту" підтримує цей законопроект. Просить його прийняти за основу, оскільки він спрямований на забезпечення реалізації прав громадян щодо доступу до нотаріальних послуг.

Хочу наголосити всіх депутатів, що сотні тисяч наших співгромадян були змушені покинути територію сходу України, територію тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим і на даний час позбавлені можливості щодо реалізації своїх немайнових прав, зокрема щодо оформлення спадкових прав. Я прошу підтримати цей законопроект за основу і поставити на голосування за підтримку цього.


ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Від "Блоку Петра Порошенка", хто буде виступати? Будь ласка, Руслан Князевич, "Блок Петра Порошенка".


11:46:16

КНЯЗЕВИЧ Р.П.

Шановний головуючий, шановні колеги, ну, я фактично вже від імені комітету сформував позицію і така позиція і в нашої фракції, ми будемо підтримувати цей законопроект тільки за основу, тому що, справді, проблема надзвичайно актуальна і, повірте мені, ми до кінця навіть не розуміємо, яку кількість людей вона безпосередньо зачіпає, бо ви знаєте, що цей процес, він перманентно продовжується, на превеликий жаль, ми маємо ситуацію і зараз останню по Дебальцеву, коли тисячі наших співгромадян змушені змінити своє місце проживання і стати внутрішньо переміщеними особами. В будь-якому випадку це проблема, яка потребує свого вирішення. Інша справ, що тут, відверто кажучи, комплекс цілий проблем, які, напевно, треба буде не тільки вирішувати шляхом прийняття такого закону. буквально на цьому тижні в комітеті була делегація із Європейського Союзу і ви знаєте, що неодноразово і Рада Європи піднімала це питання, що той закон, який ми прийняли, він потребує, ну, йде мова про права внутрішньо переміщених осіб, він потребує максимального корегування в частині тих викликів, які вже, після того як відповідно був прийнятий закон, ми перед собою отримали.

Більше того, ціла низка речей, які є в тому законі, передбачають дуже швидких рішень виконавчої влади, починаючи з Кабінету Міністрів, органів місцевої виконавчої влади. Мушу констатувати, що, на жаль, не всі рішення до кінця ще прийняті і тому було би дуже добре, користуючись нагодою представника міністерства юстиції, Кабінету Міністрів, щоб вони ще раз проаналізували той законі запропонували такі рішення швидкі і Кабінету Міністрів, і, можливо, комплексні зміни до того базового закону в частині внутрішньо переселених осіб, і які стосуються не тільки того предмету, який ми сьогодні обговорюємо. А зі свого боку, комітет, як тільки буде відповідно проголосований цей закони за основу, зобов'язується разом з міністром оперативно відпрацювати його в такий спосіб, щоб він справді стосувався предмету регулювання, який винесено в назву законопроекту і мета буде досягнена, я думаю, дуже швидко. Тому, зважаючи на ці обставини…


Веде засідання Голова Верховної Ради України ГРОЙСМАН В.Б.


ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Сергій Соболєв, "Батьківщина".


11:48:32

СОБОЛЄВ С.В.

Соболєв. Прошу передати слово Олені Шкрум.


ГОЛОВУЮЧИЙ. Олена Шкрум, будь ласка.


11:48:38

ШКРУМ А.І.

Шановні народні депутати колеги, шановний пане Голово! Дійсно, ми всі розуміємо, що це досить важлива проблема, яка допомагає вимушено переселеним особам. Але я просто не можу не сказати про те, що вже не вперше, на жаль, ми отримуємо законопроекти від уряду, які є не просто недосконалими, а які, ну, досить поганої якості, неповністю регулюють ці питання і створюють величезну кількість інших проблем. Тобто тут немає визначення що таке перша заява. Тут для самих нотаріусів буде дуже складна процедура. Якщо ви подивитеся висновок в тому числі науково-експертного управління, то вони говорять про те, що намагаючись врегулювати цю проблему для вимушено переселених осіб, переселенців з Криму та Донбасу, ми ставимо цю норму для всіх, що дуже-дуже сильно ускладнює процедуру, і за місцем першої заяви - це може зараз відбуватися для всіх нас з вами, відкриття спадщини. Тобто, на наше переконання, законопроект потребує значного удосконалення і він створює, на жаль більше проблем, ніж він їх розв'язує.

Але навіть при цьому, розуміючи проблему, ми готові прийняти його за основу, але зазначити у другому читанні, що це буде стосуватися тільки спадщини для вимушено переселених осіб з місця Антитерористичної операції та Криму, наприклад до 2017 року, як те все пропонує саме Науково-експертне управління. Подивитися як це буде працювати, вдосконалити цей механізм і надалі вже, можливо говорити про те, що він буде розповсюджуватися на всіх нас і на всіх громадян України. І я прошу все ж таки більш якісно готувати такі законопроекти Уряду. Дякую!


ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую! Будь ласка, Юрій Левченко, прошу.


11:50:25

ЛЕВЧЕНКО Ю.В. Левченко, ВО "Свобода".

Товариство! Цей законопроект правильний, але тільки для окупованих територій, тільки для окупованих територій. І я звертаю увагу колег на те, що згідно норм Регламенту Верховної Ради, якщо ми хочемо цю норму ввести між першим і другим читанням, у нас цього не вийде, тому що це треба буде вносити зміни до статей, які в першому читанні не торкаються. Ми не можемо зараз цей законопроект в такому вигляді голосувати, тому що це дозволить по-суті впровадити шахрайські дії, коли несправжні спадкоємці по-суті шахраї, будуть в обхід справжніх спадкоємців, в інших куточках країни реєструвати заяви, а справжні спадкоємці навіть не будуть про це знати і будуть дізнаватися по факту, коли їх буде позбавлено спадщини.

Тому, будь ласка, ми пропонуємо перенести це, відправити це на погодження, на доопрацювання суб'єкту подання. Тому що наголошуємо, що відповідні, потрібні зміни не можна буде внести між першим і другим читанням згідно Регламенту Верховної Ради.


ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую!

Будь ласка, хто хоче висловитись з депутатів? Заключне слово, будь ласка, Руслан Князевич, голова профільного комітету. І будемо голосувати.

Я прошу, Руслан Петрович, зразу пропозицію комітету.


11:51:42

КНЯЗЕВИЧ Р.П.

Шановний пане Голово, шановні члени парламенту, колеги, я просив би не відкидати цю ініціативу, тому що просто її не прийняти, це означає, що ми ховаємо голову в пісок і фактично, м'яко кажучи, не хочемо вирішувати проблеми наших переселених внутрішньо переміщених осіб. Можливо, якщо є спільне бачення, я просив би ще раз дати слово представнику Міністерства юстиції, яка під стенограму повинна проінформувати про спільну позицію і Міністерства юстиції, разом з комітетом, доопрацювати саме в частині виключно внутрішньо переміщених осіб. Така можливість є, ми не порушуємо 116 статтю закону. Якщо в Міністерстві юстиції погоджуються під стенограму таку відповідну річ запропонувати, то комітет з свого боку все зробить. Якщо такої позиції немає, тоді, щоб зараз не проводити цей закон, давайте хоча б відправляти його на повторне перше читання.


ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми можемо спокійно його прийняти за основу цей законопроект і за скороченою процедурою, спільно Мін'юст, профільний комітет, народні депутати доопрацювати його і це буде рішення.

Я просив би народних депутатів зайняти свої місця. Прошу, народні депутати, займіть, будь ласка, свої місця, ми зараз розпочнемо голосування даного законопроекту. Я думаю, що є всі підстави говорити про якісну підготовку його до другого читання. Якщо до другого читання він не буде якісно підготовлений, він не буде проголосований народними депутатами, тому я просив би це враховувати.

Прошу, шановні народні депутати, будь ласка, займіть свої місця і підготуйтесь до голосування, шановні народні депутати.

Ставлю на голосування проект Закону про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо місця відкриття спадщини (реєстраційний номер 1534). Законопроект за пропозицією комітету профільного пропонується прийняти за основу. Ставлю на голосування за основу (реєстраційний номер 1534) Закон України про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо місця відкриття спадщини за основу, шановні колеги. Прошу голосувати і визначатися голосуванням за основу з метою підготовки якісно до другого читання.


11:54:11

За-263

За основу законопроект прийнято.

Ставлю на голосування щодо підготовки цього законопроекту до другого читання за скороченою процедурою. Прошу визначатись щодо підготовки за скороченою процедурою даного законопроекту до другого читання. За скорочену процедуру підготовки до другого читання.


11:54:36

За-239

Рішення прийнято.

Доручення комітету підготувати, якщо якісно підготуєте спільно з Міністерством юстиції тоді ми зможемо його розглянути.


Джерело: Стенограма пленарного засідання 03 Лютого 2015

Юpiй Дзядuк в) 22:20, 5 лютого 2015 (UTC).

Обговорення 16 вересня 2014[ред.]

Стенограма пленарного засідання

Веде засідання Голова Верховної Ради України О.В.ТУРЧИНОВ

16:22:46

...

Шановні колеги, це дуже добре, що зараз Європейський парламент з нами не на прямому включенні і не бачить, як ми з вами голосуємо за принципово важливі закони. Я би просив, колеги, давайте все ж таки мобілізуємо наші можливості. Прошу керівників фракцій забезпечити явку депутатів в сесійну залу. Я прошу секретаріат звернутися до всіх депутатів, щоб зайшли до сесійної зали.

Шановні колеги, наступне питання. Проект Закону про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо місця відкриття спадщини. Це питання торкається багатьох наших громадян. І я би просив без якихось політичних акцентів підтримати проект 5038 щодо включення до порядку денного сесії. Прошу, шановні колеги. Прошу підтримати включення. Прошу голосувати.


16:24:15

За-211

Є потенціал. За – 211.

Рішення не прийнято. Але ж уже близько, шановні колеги.

А ну, по фракціям, будь ласка, давайте подивимось. 58 – "Батьківщина", є можливість іще голосувати. Партія регіонів – тільки 3 турбується за громадян України. "УДАР" – 31, "Економічний розвиток" – 24, ЗМС – 0, "Суверенна європейська Україна" – 20, "Свобода" – 35, позафракційні – 40. Будь ласка, народному депутату Кайді включіть мікрофон.


16:24:44

КАЙДА О.П.

Дякую. Олексій Кайда, фракція Всеукраїнського об'єднання "Свобода", Тернопіль.

Шановні колеги депутати, зараз розглядаються надзвичайно важливі питання. В першу чергу це є питання, які стосуються долі українця, маленького українця, який микається по різним коридорам влади, стукає в двері і не може достукатись. Я розумію, що багато вже народних депутатів вже опрацьовують округи, піаряться біля радіо, телебачення. Але зараз ми залишаємось народними депутатами, які повинні ухвалювати надзвичайно важливі закони, які стосуються якраз долі наших людей.

Всеукраїнське об'єднання "Свобода" в повному складі голосує за ці законопроекти і… Стовідсотково. І тому я звертаюся до інших фракцій, забезпечити стовідсотково голосування своїх депутатів, адже доля українців у ваших руках.

Дякую. Слава Україні!


ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, пане Олексію.

Шановні колеги, я звертаю вашу увагу, що, дійсно, фракція "Свобода" голосує в повному складі. Єдина фракція, яка в повному складі сьогодні голосує.

Прошу, шановні колеги, брати приклад з фракції "Свобода". І підтримати, за їх пропозицією, ще раз включення до порядку денного.

Колеги, я звертаюсь до колег, які там проводять нараду в центрі парламентської зали. Євген Борисович, можна попросити колег, щоб вони все ж таки сіли і підтримали інтереси українців схваливши включення до порядку денного цього важливого закону.

Прошу шановні колеги підтримати… Увага, на свої місця. Колеги, потім, потім обнімання. Давайте зараз попрацюємо. Проект закону про внесення змін до Цивільного кодексу України (щодо місця відкриття спадщини) 5038. Увага, шановні колеги, є можливість його підтримати. Прошу проголосувати. Включення до порядку всі голосуємо. Сам голосую і всіх запрошую, будь ласка.


16:27:08

За-198

Колеги, я не можу забезпечити явку …

По фракціям, будь ласка. 198, рішення не прийнято. 59 – "Батьківщина", Партія регіонів – 1, 33 – "УДАР", "Економічний розвиток" – 26, ЗМС – 0, "Суверенна європейська Україна" – 20, "Свобода" – 35, позафракційні – 24.

Шановні колеги, які пропозиції щодо нашої роботи?

Народного депутата Міщенка включіть мікрофон. Я дам можливість.


16:27:38

МІЩЕНКО С.Г.

Шановні колеги, ну, я розумію, що, дійсно, тут у нас виборча кампанія. Але той, хто їздить на округа і знає, що люди запитують одне: а чи змінюється щось в країні? А в країні нічого не змінюється. От ми 29 травня проголосували мій Закон про спадщину. 29 травня, 249 голосів, де не буде тепер намагатися купляти батько у свого… тобто син у свого батька хату, передавати свої кошти і таке інше, тобто черг не буде у нотаріуса. Ніхто його не підписує цей закон, ніхто не відправляє його на підпис. З 29 травня воно стоїть. Так що змінилося в країні? Ми цей Закон про першу заявку, про спадщину, та він нічого не вирішує, цей закон, який ми ставимо зараз на голосування, нічого не вирішує. Ви той заставте підписати, який ми проголосували, всі депутати знали, що ми проголосували за Закон про спадщину Міщенка, всі знають і всі чекають його, країна каже:"Що міняється в ці країні?".


ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, народний депутат Єремеєв.


16:28:53

ЄРЕМЕЄВ І.М.

Шановний Голово, шановні народні депутати! Ці закони, які сьогодні стоять в порядку денному, вони важливі і фракція "Суверенна європейська Україна" голосує. Але, Олександре Валентиновичу, я підтримую народного депутата Міщенка, Закон про спадщину важливий, ми за нього проголосували, всі населені пункти, особливо в селах люди запитують про цей закон і його треба підписати. Так само як ми вважаємо, що необхідно поставити Закон про відміну пенсійної реформи. Ми обіцяли виборцям, давайте поставимо і зробимо, щоб ця Верховна Рада виконала свої зобов'язання перед українським народом.


ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, народний депутат Рудьковський.


16:29:34

РУДЬКОВСЬКИЙ М.М.

Спасибі. Олександр Валентинович, я звертаюся до вас і я думаю, що всі колеги це підтримають. Олександр Валентинович, зверніться до Президента зі зверненням, з листом від Верховної Ради щодо підписання Закону, який ми проголосували, про спадщину народного депутата Міщенка - це допоможе мільйонам громадян оформити свою спадщину.

Друге питання. Я звертаюся до всіх інших колег, шановні народні депутати, і цей закон, який ми зараз, хочемо набрати голоси, він також допомагає для того, щоб спадщина була оформлена і спрощений механізм оформлення. Але я також прошу, Олександр Валентинович, нам потрібно сьогодні повернутися до Закону про люстрацію, до Закону обов'язково про формування Антикорупційного бюро. Ми повинні ці закони проголосувати для того, щоб в кінці-кінців покласти край тим процесам, які відбуваються. Не виплачується…


ГОЛОВУЮЧИЙ. Зрозуміло.

Народний депутат Яценко, будь ласка, і будемо приймати рішення.


16:30:49

ЯЦЕНКО А.В.

Шановний пане Голово, шановні колеги, дійсно, от всі, хто мажоритарник, особливо в сільській місцевості, знає, що приїжджаєш, люди питають, що от будували хату, ніхто не допомагав, потім помер там чоловік чи жінка, спадщина, а треба платити 10 тисяч гривень землепорядні роботи, інші і так далі. Тобто, дійсно, дуже нагальне питання.

І я хочу приєднатися до колеги Міщенка, я дуже вас прошу, Олександр Валентинович, дайте доручення прямо, буквально, чи сьогодні, чи на наступну сесію у вівторок, коли це буде у нас, прямо першим питанням поставити це питання і нарешті його вирішити. Бо спочатку було вето Януковича у 2012 році, потім, от зараз, підписаний, може так, текст, який не відповідає, як кажуть, вимогам по цьому питанню. І треба прийняти нормальний закон, щоб нарешті сільським радам передати в розпорядження це питання, щоб люди не платили грошей і отримали швидко спадщину. Дякую дуже!


ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, коли закон не підписаний, який прийняла Верховна Рада, я звернуся, щоб його терміново підписали. Коли є якісь необхідності внесення змін до закону, то давайте наступного сесійного дня внесемо ці зміни і в цілому проголосуємо. Я не бачу тут жодних проблем.

Але, шановні колеги, я хочу сказати, що цей закон, про який ми зараз говоримо, це зміни до Цивільного кодексу щодо місця відкриття спадщини, він, в першу чергу, торкається і людей, які сьогодні змушені покидати свої домівки на Сході нашої країни, і саме вони не можуть сьогодні надбати спадщину, тому що у них виникають з цим проблеми, і, прохання, підтримати цей закон. Тому що він стосується, я ще раз хочу сказати, всіх громадян нашої країни і, в першу чергу, тих, хто змушений покинути свої домівки і переїхати в інші міста, в інші регіони нашої країни.

Тому я звертаюся до всіх, шановні колеги, щодо підтримки цього закону. Прошу, шановні колеги, останній раз спробую забезпечити включення цього закону до порядку денного сесії, нагадую, 5038 щодо місця відкриття спадщини, зміни до Цивільного кодексу.

Прошу, шановні колеги, підтримати включення до порядку денного. Прошу голосувати всіх.


16:33:11

За-207

Рішення не прийнято.

По фракціям, будь ласка. 65 – "Батьківщина", регіони – 3, 31 – "УДАР", "Економічний розвиток" – 29, ЗМС – 0, "Суверенна європейська Україна" – 21, 31 - "Свобода", 25 позафракційних.

Висновок Головного науково-експертного управління 16.09.2014[ред.]

ВИСНОВОК

на проект Закону України «Про внесення змін до

Цивільного кодексу України щодо місця відкриття спадщини»

(реєстр. № 5038 від 05.09.2014 року, внесений

Кабінетом Міністрів України)

Вик.: І.В.Зуб, О.А.Шевченко

Джерело: Висновок Головного науково-експертного управління 16.09.2014 (rtf)

Проекти законів та АП[ред.]

Проект Закону видалено до з'ясування тут чи на w:ВП:Кнайпа (авторське право), чи дійсно « проекти законів захищаються АП, вільними є тільки вже прийняті закони ». В гіршому випадку, почекаємо прийняття Закону.

Почнемо дискусію тут. Наскільки пам'ятаю, проекти Законів, прийняті Радою за основу, є у суспільному надбанні. Прошу довести, що вони захищені АП.

Юpiй Дзядuк в) 07:15, 6 березня 2015 (UTC).

Так закон уже прийнятий в цілому. Навіть у вівторок у «Голосі України» опублікований.--Ahonc (обговорення) 10:06, 6 березня 2015 (UTC)