Плавання/Плавання

Матеріал з Вікіджерел
Плавання
Едвард Жарський
Плавання
Нью-Йорк: 1965
ПЛАВАННЯ

Плавання — один з найбільше здорових спортів. Воно всесторонно впливає на розвиток молодої людини, виробляє всі м'язи, надає тілу гнучкости. Реґулярні вправи у плаванні зміцнюють серце й легені. Підчас купання і плавання організм юнака загартовується під впливом температури води й її тиску. Тому плавання — цінний спосіб гартування; загартована людина легше переносить зимно, спеку, їй не загрожує перестуда. Крім того, людині, що вміє плавати, легше поспішати з поміччю потапаючим і їх рятувати.

Загальні завваження

Людина може триматися на поверхні доти, поки все її тіло знаходиться у воді; але досить підняти з води голову — як тіло зануриться глибше. Тому добрі плавці тримають все тіло, а то й голову у воді; лише підчас вдиху вони піднімають обличчя з води, а потім знову занурюють його.

Найбільше для плавця вигідне положення тулуба - якнайбільше горизонтальне до поверхні води; тоді він легше поборює опір води.

Найлегше навчитися плавати в дитячому й юнацькому віці. Учитися плавати можна на будьякій прибережній частині ріки, з твердим, чистим дном і нешвидкою течією, якщо нема відповідного басейну.

Плавати можна тільки при доброму самопочутті. Не слід плавати відразу після їжі.

Способи спортового плавання

Існує декілька способів спортового плавання, а саме: довільний спосіб — кроль, грудний стиль — брас, метеликовий стиль і дельфін, на спині.

1. Кроль — це найшвидший і дуже поширений спосіб плавання. При тому стилі — тіло уложене зовсім паралельно до поверхні води, голова творить природне продовження тіла і тільки при вдиханні повітря легко звертається вбік. — Ноги випрямлені, постійно напереміну вдаряють воду згори вниз, при чому на один рух руки іде шість ударів ніг. — Праця рук нагадує “загортання” води то правою то лівою рукою. Випрямлену праву руку плавець переносить в повітрі перед голову, занурює у воду /пальці стиснені разом, а не розчіплені кінчики пальців перші входять у воду і тягне руку у воді /рука увесь час випрямлена/ на висоту пояса, після чого згинає руку в лікті, підносить її й боком переносить вперед. Вміжчасі подібний рух виконує й ліва рука /гляди рисунок/. Вдихаємо повітря так, що звертаємо голову вбік при переношенні руки вперед, а видихуємо повітря занурюючи голову у воду.

2. Грудний стиль або брас, вимагає за спортовими приписами, щоб праця рук відбувалася під поверхнею води, щоб руки тягнути рівночасно вбік; ноги мусять також бути рівночасно зігнені, викинуті вбік і притягнені до себе. Кожне будьяке відхилення вбік спричинює автоматично дискваліфікацію.

В загальному плавання брасом виглядає так: 1. Руки й ноги випрямлені в одну лінію; 2. долоні рук звертаємо на зовні й широким помахом вбоки загортаємо воду випрямленими руками; рівночасно підносимо дещо понад воду бороду так, щоб можна було вдихнути повітря, після чого занурюємо голову у воду й видихуємо повітря таки у воду. Після загорнення води руками — притягаємо руки до грудей і випрямлюємо їх вперед. За той час скорочуємо ноги в коліні й притягаємо їх вперед — опісля відштовхуємо їх сильно вбоки так, щоб вповні випрямилися — після чого стягаємо їх разом до середини так, що ціле тіло є знова зовсім випрямлене.

3. Плавання стилем “батерфляй — метеликом — поширилося недавно, як один зі способів грудного стилю. Цей стиль перйшов певний розвиток і в остаточній фазі найбільше поширився спосіб “дельфін”. При цьому способі рухи обома руками виконується одночасно. У воду руки опускаються випрямленими вперед перед голову; поступово опускаються вниз і загортають /гребуть/ воду під себе; після виконання повного руху руками — витягаємо їх боком понад воду, щоб знова перенести їх поверх води вперед перед голову. Голова, опущена обличчям у воду, трохи піднімається для видиху так, щоби рот опинився над поверхнею. Видих — у воду. Обидві ноги працюють одночасно з тулубом, точніше: з мидницею так, що увесь рух долішньої частини тіла — разом з ногами — творять постійні хвилі.

4. У плаванні на спині /горілиць/ — плавець лежить на спині; ноги випрямлені, виконують рухи як при кролі — зверху вниз. Також і руки працюють як при плаванні стилем кроль — тобто на зміну /раз ліва — раз права/ переносимо випрямлену руку поза голову — заграбуємо воду до самого майже тулуба — опісля витягаємо руку з води і переносимо понад водою поза голову, щоб зачати новий рух. В міжчасі, як переносимо одну руку понад водою — друга рука загребує воду.