Про струмок Самець

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Про струмок Самець (2017
Максим Огородник
 Завантажити у Завантажити роботу у форматі PDFЗавантажити роботу у форматі ePubЗавантажити роботу у форматі TXTЗавантажити роботу у форматі MOBI
Джерело: Огородник, М. Тече Самець сивочолий крізь давні роки… // Свобода. — 2017. — № 17 (3 березня). — С. 3. — (Нам пишуть); Тече сивочолий Самець крізь віки… // Голос народу. — 2017. — № 13 (31 березня). — С. 10. — (Мальовнича Чортківщина).

Тече Самець сивочолий крізь давні роки…

Чортківський район особливо багатий на різні мальовничі місцини. Сьогодні хочу розповісти про шманьківський струмок під назвою Самець.

Свої води він бере на початку села. Як утворився — нікому невідомо. Але зображений він ще на карті Першого військового поділу (1763–1787). З розповідей старожилів почув таку легенду: "Одного разу місцевий пан, який, імовірно, жив у цьому селі, проїжджав бричкою з кіньми і перевернувся у болото. Чому так сталося — нікому невідомо". Довжина потічка приблизно 1,50 км, а ширина — 2 м. Закінчує свій шлях потічок у річці Нічлавка.

Уздовж берегів є гарні ставки, на яких влітку можна почути "симфонію" цвіркунів та жаб. Загалом тут є чотири рукотворні ставки. Один із них викопав мешканець села Михайло Мацьків, а інші три створив підприємець Василь Предик. На його водоймах можна побачити гарно оздоблений водоспад і власноруч змайстрований катамаран. Є також цікава хатинка, зі старовиною лампою, якою користувались у давні часи, коли не було електрики.

Тече Самець, сивочолий,
Крізь давні роки до сьогодні. Чисті джерела
його наповняють, Тож пий цю водицю цілющу!

Максим ОГОРОДНИК с. Шманьківці Чортківського району

Фото автора

Тече сивочолий Самець крізь віки…

Наш Чортківський район особливо багатий на різні мальовничі місцини. Тож хочу вам розповісти про шманьківський струмок – Самець.

Бере свої води потічок на початку села. Як утворився — нікому невідомо. Зображений він також на карті фон Міга XVIII cт. Але з розповідей старожилів можна почути таку легенду: «Одного разу пан, який ймовірно жив у цьому селі, проїжджав бричкою, запряженою кіньми, повз нього, та несподівано бричка перекинулася в болото і він потонув».

Довжина потічка приблизно 1,5 км, а ширина близько 2 м. А закінчує свій «шлях», впадаючи у річку Нічлавку.

Вздовж берегів є цікаві ставки, до яких влітку ходять пити воду свійські тварини, та ростуть лікарські рослини. А вночі, особливо в жарку пору, можна почути «симфонію» цвіркунів та жаб.

У загальному є чотири ставки, усі вони рукотворні. Один із них створив мешканець села Михайло Мацьків, інші три теж спорудив своїми руками місцевий підприємець Василь Предик. На його ставках можна побачити гарно оздоблений водоспад та власноруч зроблений катамаран. Є також цікава хатинка зі старовинною лампою, яка була потрібна у давні часи, коли ще не було електрики.

Максим ОГОРОДНИК, с. Шманьківці

Фото автора