Перейти до вмісту

Сторінка:«Вільна Україна». Число 4. 1906.pdf/36

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
— 30 —

розвиток продукційних сил, а весь сьвіт звязується в одне високо развинене економічне ціле.

Ось чому ми маємо цілком природний з погляду матеріалістичного розуміння історії, такий зріст децентралізації в виді самоуправ і автономій. Наша резолюція і констатує цей об'єктивний процес пристосування політичного розвитку до економічного, а т. Лукашевич своєю неумілою рукою замість „сущаго“, замість „бытія“, що опреділяє нашу політичну сьвідомість, підставляє „ні к селу ні к городу“ ідею „долженствованія“[1].

Чи можна прикласти цю частину резолюції до України чи ні?

Ми можемо категорічно відновісти: так.

Зріст портів Чорного моря, що особливо виявився за останні часи і не скоро ще закінчиться, децентралізував обмін в значній мірі. В міру зросту парового транспорту значіння портів ціх буде ще більше зростати, а обмін децентралізуватися. А як же справа стоїть з продукцією? 90-ти р. р. минулого сторіччя і тут показують, що промисловість переміщається на південь, де маються кращ умови, де ліпший сирий матеріял, де є вугіль, залізо, де кращі умови природи[2]. На півдню виростас залізнича вугольна індустрія, на півдню виростає продукція с.-х. машин[3] і взагалі машин; на південному заході виростає цукроварна промисловість, переміщається гончарна і цементна продукція на південь. Це головніщі явища. Природно, що вони тягнуть за собою масу „производних“ меньш видатних явищ[4].

 
  1. В. Ж. № 2 ст. 41  В резолюції сказано, що економічна децентралізація тягне за собою децентрализацію политичну. Лукашевич, поучаючи, запитує: „может быть долженствующая повлечь?“
  2. Таким чином на Україні Київщина, Поділля, Харьківщина і деякі иньш місця стають центромъ цукроварства, а Катеринославщина і Донщина — гірничо промисловости, котра тут значно попережає — Уральську.
  3. Сільсько-хозайственні машини майже цілком ідуть в місцеве сільське хазяйство. Маслов. Аграрний вопрос в Россіи 2-е изд.
  4. Що до України взагалі: Ковалевський Экономическій строй Россіи  Шульце Геверниц. Очерки общественнаго хозяйства и экономической жизни. Брандт. Иностранные капиталы и их вліяніе на экономическую жизнь страны. Том про гірничу промисловість. Див. крім того спеціальні історічні нариси иньших виділів промисловости на Україні.