Сторінка:«Вільна Україна». Число 4. 1906.pdf/46

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана
— 40 —

ційних сил, а в капіталістичному суспільстві він неминуче веде до зросту пролетарських мас. Тут корінь нашої твердої віри в побіду не тілько наших соціалістичних ідеалів, але і демократичних вимог.

На Цьому напрямку соціального розвитку ми і будуємо свою програму мінімум — цю максімальну сумму вимог в капіталістичному суспільстві—, а не на даному етапі цієї еволюції.

Взагалі, ми думаємо, що, приступаючи до критики автономії та пропонуючи замісць неї для України краєву самоуправу, Лукашевич мусів би відмежити разуміння (понятія) автономії і краєвої самоуправи.

Коли в науковій клясіфікації автономія відріжняється правом законодавства від всякої самоуправи, так фактично „широка“ *) краєва самоуправа зачіпає сферу законодавства ї переходить в краєву автономію, якої ми і вимагаємо для України (Канада: провінціальні парляменти).

Спеціально що до „широкої“ краєвої самоуправи, так ми дозволимо собі „усумниться“ в широті її, бо, на наш погляд, навіть і без потреби в усуненню національно культурного гніту при обширності Россії і її країн найбільш раціональним з боку демократичного і цілком можливим і безпечним з боку економічного було б передати народню осьвіту краєвим самоуправам (Америка,

_________________________

*)Разумієтьси, в програмі р. с. д. р. п. немає пункта про широку краєву самоуправу. Т. Лукашевичеві слід би було привести пункт буквально, аби мимоволі виразом: „что же касается невыгод централизацін, то онѣ могут быть нейтралньованы тѣм широким мѣстным и областнѣм самоуправленіем, какого требует в своей программѣ р. с. д. р. н.“ (В. Ж. № 2 стр. 43), не „ввести в заблужденіе“ читачів.

Пункт З-ій програми партії каже: З. Широкое мѣстное самоуправленіе; областное самоуправленіе для тѣх мѣстностей, которыя отличаются особыми бытовымм условіями и составом населенія. Таким чином „широкое“ відноситься лише до „мѣстное“, а не до „областное“; „областное“ очевидно не „широкое“.

На „об'єдинительном с'ѣздѣ" Партія не що давно признала автономію Польші. Ми правду казали, що слід помістити в програмі р. с. д. р. п. „широку або вузьку“ краєву самоуправу, дивлячись по обставинам. Тепер, коли признана автономія Польші слід би ще додати до пункту третього: навіть і автономія, для кого—що, дивлячись по обставинам.

Але, як би там не було, в програмі партії „пробита брешь" і автономію проповідувати соціальдомократові від нині вже навіть і р. с. д. р. партією дозволяється.