Сторінка:«Вільна Україна». Число 4. 1906.pdf/54

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
— 48 —

вібутися, але справа організації українського селянства не була облишена і ми тепер маємо нову „Українську селянську партію“. Чи є який небудь організаційний звязок з Українською селянською спілкою і новою. — У. С. П. нам, розуміється, не відомо, але що є тут звязок ідейний, це видно з программи У. С. П., яка була надрукована в першому числі забороненої уже Катеринославської часописі „Запоріжє“. „Головним своїм завданнєм, — пишуть автори программи — У. С. П. покладає, будити національну та классову самосьвідомість Українського селянства та організовати його для боротьби за волю і щастє робочих масс з їх політичними та соціальними панами“. Здавалося-б, що У. С. П. бере під свою оборону інтереси класса, бо говориться про „классову самосьвідомість“ і робочі масси“, але поруч з цим вживається термін „селянство“. Як примиряє У. С. П. розуміння терміна „селянство“ з „классовою самосьвідомістю“ не видно з программи. Очевидно, по думці авторів програми, і „селянство“ і „робочі класси“ розуміння — ідентичні і „классова самосьвідомість“ „робочихъ масс“ і „Українського селянства“ одинакові. „Ми певні, говориться тутъ же, — що У. С. П., з'організувавши під своїм прапором Українське селянство, не забаром стане єдиною, дійсною виразницею стремлінь, бажань та поривань усього Українського народу“ (курсів мій, А. І.). Як бачимо з цієї тіради тут уже річ іде не про класову самосьвідомість і боротьбу робочих масс, а про стремління і бажання усього Українського народу, який партія з певністю надіється організувати під своїм прапором. Завданнє з таких — що навряд чи буде по силі У. С. П. Легко сказати: з'організувати під одним прапором політичним і соціальним увесь Українській народ! Коли це партія зробить, в чому автори программи певні, то ми будемо сьвідками незвичайного явища, якого не бачив сьвіт від часів, коли людність поділилась на кляси відповідно своїм економічним інтересам. Позаяк в соціально-політичному життю ніякого фактора „незвичайности“ нема, то завдання У. С. П. далі старінок часописі, або якої небудь брошюри не піде і залишиться тільки въ голові авторів программи як „фантастична дума, фантастична мрія“.

Кого як в усякім разі У. С. П. лічить соціальними і політичними панами Українськаго народу? Очевидно, ті народи, які живуть поруч з ним, або серед його, себ то, переважно, росіян, євреїв, ляхів.

Але боротьба классова з ляхами, євреями і іньшими народами, що живуть на территорії України і поруч з нею — боротьба не класова, а національна. Говорити при цьому про «робочі масси» — і «класову самосьвідомість», значить надуживати термінами в цілях затемненя класової сьвідомости Українського пролетаріату, для якого в У. С. П. не