Сторінка:«Вільна Україна». Число 4. 1906.pdf/55

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено
— 49 —

може бути місця, бо його «соціальних панів» У. С. П. тоже організовує під своїм прапором.

Ми не лічимо потрібним і вартим зупинятись на пунктах практичної частини программи. Можемо тільки зауважити, що У. С. партія домагається «робітничого законодавства на основах наукового соціалізма».

Навіть соціалізм є, та ще й науковой! Не розуміємо тільки при чім тут соціалізм і робітниче законодавство! Річ в тім, що протягом усієї програмової статті ніде ні словом не згадується про соціалізм, а тут, на тобі: робітниче законодавство і соціалізм! Можна було вже обійтися і без соціалізма. Кадети в своій программі виставляють те ж робітниче законодавство, але вони обходяться без соціалізма. А їхня программа мало чим різниться від программи С. Д. в питаннях робітничого законодавства. Ріжниця тільки в тому, чдо программа С. Д. партіи вся збудована на підвалинах наукового соціалізма, а программи Кадетів і У. С. П. нічого спільного з соціалізмом не мають.

Чі треба говорити про те, що така партія, як У. С. П., може істнувати і розвиватись? Коли ся партія істнує тепер не тільки на папері, а в дійсности, себ-то, коли є які небудь органиції на селах, що лічать себе організаціями У. С. П., то життя їхнє так само не довго вічне, як недовговічним є істнування селянської спілки. Прийде час і селянство, діферінціоване відповідно своєму економічному становищу, знайде своє місто в відповідних політичних партіях. У. С. П., коли вона буде істнувати, може вербувати в свої ряди тільки буржуазні елементи села; а для того, щоб ці елементи без сумніву вступали в партію, можна порадити не вживати ні класової самосьвідомости, ні інтересів робочих масс, ні соціалізма. Ці слова є пугалом для тих, виразницею інтересів котрих є в дійсности Українська селянська партія.

А. І.