Сторінка:«Вільна Україна». Число 4. 1906.pdf/78

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
— 72 —

лись інтересів робітничої кляси, в усім же иньшим депутати робітники йшли поруч з тими партіями, за піддержкою яких вони попали в парлямент. Така тактіка депутатів робітників не відповідала інтересам робітничої кляси і нарешті була змінена. По домаганню «незалежної робітничої партії» на загальному зібранню в 1903 році постановлено було, що всі кандідати «комітета представницства робітників» мусять відмежуватися самим рішучим робом від буржуазійних партій як консерватівної так і ліберальної і провадити в парляменті власну політику. З сього моменту власне і починає своє істнування «робітнича партія», що складається з трьох організацій: частини тред-юніонів, «незалежної робітничої партії» і «громади фабіянців», звязанихъ спільним «комітетом представницства робітників». З часу реорганізації, партія, як клясова організація пролетаріяту, значно посунулась наперед; її відношіння до буржуазійних верств, під впливом роскриваючихся клясових протилежностей, приняли певний напрямок клясової боротьби; шереги все росли і міцнішали. Наслідком сеї еволюції і зросту була та мирна політична революція, яку англійський пролетаріат зробив при виборахъ в січні сього року. Англійський пролетаріят, маючи живий приклад боротьби за політичні права в лиці російського пролетаріяту, виступив на сьогорічних січневих виборах як самостійна пролетарська організація і одержав велику побіду. Робітники, що доси мали в парляменті 15 чоловік депутатів, при останніх виборах провели в парлямент 46 депутатів, із них кандідатів «комітета представницства робітників» — 28 чоловік.

Успіх робітників турбує буржуазію. Буржуазна преса кричить про «червону» небезпеку, бо буржуазія добре розуміє, що пролетаріат зробив лише перший крок на шляху до осягненя політичної влади. Але розуміється, що пролетаріат не вважатиме на сі страхи буржуазії і провадитиме в парляменті свою власну пролетарську політику далі.

Зріст числа депутатів від робітників обіцяє значно змінити напрям діяльности парляменту; робітники депутати зроблять «палату общин» ареною соціальної боротьби. Робітнича партія в першу-ж чергу висунули ряд питань, що тісно сполучені з інтересами пролетаріату. Так, партіа вже провела законопроект про харчування школьників, дітей незасібних батьків, на кошт казни і дуже важний проект доповнення законів відносно страйків, в напрямі знищення приписів, що вмішувалися в боротьбу праці з капіталом і стояли на боці останього. Далі партія постановила домагатися: скорішого видання закона про пенсії для престарілих, що тепер мусять загибати в тюрмах, які називаються «домами для бідних», розширення закона про охорону праці на домашню прислугу, реформи налогів, в напрямі переложення ваги їх з плеч бідних на плечі багатих і домагатися загального виборчого права.

Ся політіка робітничої партії поведе до дальшого розриву між пролетаріатом та буржуазією, що в кінець зруйнує облудну теорію «мирного співробітницства кляс», яка так довго затрімувала серед робітничих мас Англії розвиток ідей соціалізму і приведе до тіснішого сполучення всіх пролетарських елементів в одну сильну і могутню) пролетарську партію.

П. Понятенко.