Сторінка:«Вільна Україна». Число 4. 1906.pdf/89

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
— 83 —

ф. стерл. (біля 7.214 тисяч руб.).

Із наведених цифр видно, що професіональні спілки все більше і більше гублять свій бойовничий характер і робляться спілками, що страхуютъ своїх членів від безробіття і иньших пригод, що зустрічаються робітниками на їхнім шляху. Ті елементи, які незадоволяються таким напрямком спілок, покидають їх і йдуть в соц. демократичні організації, котрі в противність професіональним спілкам, за останні роки почали значно развиватися. (Дивись про се VII розділ в огляді Закор. життя).

 

 

Вісьмигодинний робочий день в Англії. 28 апріля нижня палата англійського парляменту приняла без суперечок, при загальнім співчуттю, проект закону, предложеного робітничим депутатом Бреннером про заведення вісьмигодинного робочого дня при підземельних роботах. Вісьмигодиний робочий день буде заведено поволі до 1909 року; починаючи з 1907 року, робочий день по закону вже не може бути довшим, як 8½ годин.

П. П-ко.

 

 

„Объединитильный“ з'їзд Рос. С.-Д.-Р. Партії відбувся в другій половині апріля. Головними питаннями, що мусили бути розвязаними на з'їзді, були між иньшими: аграрне, питання про відносини до Державной Думи і питання про з'єднання з національними соц. дем. организаціями. Ми не маємо змоги зараз подати читачам „Вільної України“ докладних відомостей про постанови з'їзду і взагалі про всю ту творчу роботу, яку тов. із Рос. С. Д. Р. П. прийшлось виконати на нім. Протоколи з'їзду і резолюції його ще не оголошені. Поки що відомим стало те, що на з'їзді по ріжним питанням верх одержали „меньшевики“. Ліве крило соціаль-демократії — „большевики“ підлягли постановам з'їзду, лишивши, звичайно, за собою право вести ідейну боротьбу як в справі революційної тактики, так і по питанням теоретичним. Що до з'єднання з національними соц. дем. партіямя, то спільних і прінціпіально витриманих принціпів для нього зїзд не виробив, обмежившись лише в кожнім окремім випадку компромісовими організаційними нормами. Поки що в Р. С. Д. Р. П. вступила лише С. Д. П. і  Л. Питання про з'єднання з Бундом і Латишською С. Д. Р. П. буде залежити від того, чи одержуть санкцію з боку загальних з'їздів цих партій ті організаційні норми, які вироблені були на з'їзді Рос. С. Д. Р. П. Що до з'єднання з Укр. С. Д. Р. П. — то позитивне розвязання сього питання не мало місця на з'їді, дякуючи пізньому приїзду представника партії на зїзд. Останній запропонував центральним комітетам і Р. С. Д. Р. П. і Укр. С. Д. Р. П. порозумітися в цій справі межи собою і виробити необхідні норми для з'єднання. Ми обмежуємось поки що лише хронікерськими нотатками — сподіваючись в ближчій книжці „В. У.“ подати ширшу статью з оцінкою цілої роботи, виконаної тов. із Рос. С. Д. Р. П. на „объединительном” їхньому з'їзді.

С. П.