Сторінка:«Розвага». Калєндар полонених Українців на роки 1916. і 1917. 1916.pdf/62

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сталася проблема з вичиткою цієї сторінки

пізнїще став гербом города Львова, а придумали собі сей герб для своєї землї наші українські князї, й ми знаємо про нього, що він уже був у XIV. віцї й що ним користували ся володарі нашої, української землї. Може київські князї мали й свої герби, та ми про них не знаємо. Знаємо тільки, що за польських уже часів Київ мав свій герб: архангела Михайла в білій одежі із авреолом над головою, в одній руцї держить меч, у другій похву, одно й друге схилене в долину, архангел на червоному полї. Біла одежа й червоне поле дуже пригадують польську видумку, бо ж польський герб — се білий орел на червоному полї. Коли був у київських князїв гербом св. Михайло, — то певне не на червоному полї, а на голубому, та не зі спущеним мечем (знак неволї), а піднятим у гору (знак боєвий) — і в такому видї й підновлювали в XVII. віцї герб Київа: архангел у зброї, права рука піднята в гору, держить меч, а лїва щит. Так виглядає він і до сьогоднї.

Герб міста Київа.

Ми могли б уживати обох гербів: і льва й св. Михайла як національних відзнак нашої землї, України, і так воно по більшій части водить ся в нас. Тільки ж нїде правди дїти, що лев найстарший відомий нам наш герб, і що власне лев одинока наша національна відзнака, яку придумали для України наші, українські князї. Його й приняли відразу національно свідомі Українцї Галичини й росийської України[1].

Крім гербу має кожний народ і свій національний колїр, який його відрізняє від другого народу. Звичайно кожний народ вибирає собі за національний колїр ті краски, що пере-

  1. Про козацькі хоругви ми не згадуємо, бо козаки й гетьмани сами часто вживали чужих хоругов, нпр. польської.