Сторінка:«Україна в минулому», 1992. – №1.pdf/143

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

загальна історія до кінця ХѴIII ст., історія господарства, права і т.д.[1]

Вести і редагувати збірник доручено ординарному академіку B. І. Ламанському. У лютому того ж року на засіданні 2-го відділення він зачитав план видання і участі у ньому вчених-славістів і візантиністів як російських, так і західно-слов'янських, грецьких, румунських, угорських, англійських, французьких, німецьких та скандінавських. Після обговорення Ламанському доручили розіслати запрошення російською та французькою мовами.

М. Грушевський знав, що ІАН планує провести з'їзд славістів у Петербурзі і випустити науковий збірник, адже обмін науковою інформацією між інституціями був постійний. Ще 1898 року він надсилав у Петербург Ламанському "Записки НТШ" та "Етнографічний збірник" і просив бути посередником в обміні виданнями з Російським географічним товариством[2].

Питання участі у з'їзді обговорювалося на засіданні історико-філософської секції НТШ у 1904 році[3]. М. Грушевський, І. Франко, C. Томашівський готували виступи. Фактично, всю організаційну роботу вів сам Грушевський: збирав і відсилав статті, провадив листування із редакцією збірника, тощо.

1903-1904 р. у листах до Ламанського Грушевський скаржиться, що НТШ у Львові не було повідомлене, чи відбудеться конгрес, також не отримало запрошень: "До сих пор ни наше общество, ни отдельные лица… из приглашенных к участию в сборнике не получили приглашений. Неужели их все еще вовсе не разсыпали?", "… приглашений … послано было вообще много, так что получилось представление, что нас обошли умышленно"[4].

Не думаю, що ці слова Грушевського щодо зумисного невисилання запрошень вповні були справедливими. Відомо, що перший лист із запитанням, чому не вислані запрошення, він писав на початку січня 1903 р. На той час Ламанський не мав відповідних повноважень, бо організаційне обговорення запланованого з'їзду відбулось лише в лютому того року.

НТШ отримало запрошення на конгрес у Петербурзі у лютому 1904 року. Таке зволікання, очевидно, змусило Грушевського написати: "Вероятно, благодаря Вашему посредничеству получили ми на днях приглашение на Конгресс для Товариства им. Шевченка и

  1. Статьи по славяноведению / Под ред. В. И. Ламанского. — СПб., 1904. — Вып. I.
  2. Архів Академії наук у Петербурзі (далі   ААНП), ф. 35, оп. 1, сп. 492, с. 1.
  3. Крип'якевич І. З історії Наукового Товариства ім.Шевченка // ЗНТШ. — Львів, 1991. — T. CCXXII. — C.411.
  4. ААНП, ф. 35, оп. 1, сп. 492, с. 2.