Сторінка:«Україна в минулому», 1992. – №1.pdf/21

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана

В документах вони визначені як "держави“. Про форми і термін держання джерела подають скупі відомості. Згадано лише, що с.Лошнівок Влодек тримав в "доживотті голому“, бо на старі суми не "szaga"[1]. Держання королівщин "відповідно зі старими сумами“ було ліквідоване і Влодек володів ними лише на основі "голого доживоття“. На цьому прикладі яскраво простежується намагання шляхти обмежити владу і позиції магнатерії. Втім, у період з 1564 по 1581 роки склад посесорських маєтків кам'янецького старости не змінився. Навпаки, кількість маєтків збільшилась.

Кам'янецький староста вперто відмовлявся визнати невигідну для нього форму держання королівщин. Як відзначав люстратор у 1564 р., Влодек під час ревізії с. Лошаів показав привілеї короля Владислава ще з 1448 р. на "старі суми“ - 50 гривен, за якими до того часу володів селом[2]. Та, незважаючи на це, отримав нового листа на "нові суми“, і "голе доживоття"[3]. Справа в тому, що маєтки, записані на "старі суми“, можна перетворити на дідичні. Цим і пояснюєтеся домагання Влодека залишити свої володіння на "старих сумах“.

Другим шляхетським родом за кількістю посесорських маєтків були магнати Струси. Причому більшість з цих маєтків примикали безпосередньо до їхніх приватних володінь з центром у містечку Струсові. Від цього масиву був віддалений лише Хоростків на заході повіту. Загалом маєтки Струсів налічували 10 поселень.

На відміну від магната Влодека, брати Якуб і Єжи Струси зуміли зберегти вигідну для себе форму держання королівщин. Люстрація 1570 р. прямо на це вказує: "Пани Струси показали... старі суми короля, конфірмовані в 1564 р., і ті суми приписані на тих селах"[4]. Тому люстрація в цих королівська маєтках не проводилася. Зі сфери впливу королівського скарбу випало 10 королівщин, що, звичайно, ослаблювало позиції королівської влади. З другого боку, відбувалася концентрація великої земельної власності.

Струси володіли названими маєтками на праві "голого доживоття“. Згодом, на поч. XVII ст., ці маєтки потрапили до рук інших феодалів. Хоч передача кролівщин з рук одних магнатів до інших і мала місце, проте королівщини надалі залишалися в шляхетському держанні.

На північному сході повіту, вздовж Збруча, галицький староста Ян Сенявський мав у володінні містечко Кам'янку і сім сіл. На

  1. Жерела. - T. 1.- С. 149.
  2. Там же. - С. 139.
  3. Там же.
  4. Жерела. - С. 142.