Сторінка:«Україна в минулому», 1992. – №2.pdf/7

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

6

МИКОЛА БАНДРІВСЬКИЙ, ОЛЕКСАНДР БАНДРОВСЬКИЙ

Ісіди, що уособлювала благодатну силу Сонця. Згадана статуетка Осіріса дуже подібна своєю величиною і зовнішнім виглядом з зображенням Осіріса в творі Якоба Шатца, Нюрнберг, 1757, табл. № 74, № 1[1]

2. С. Синьків, Заліщицького повіту. Перші відомості про знаходження тут бронзової статуетки Ісіди також подає А. Петрушевич: "…бронзову статуетку, яка представляє Ісіду, дістав я у 1875 році. Погрудна частина тої статуетки представляє жінку з великими грудними сосками, голова якої у верхній частині прикрашена ніби віялом із сяючих променів, нижня ж частина її подібна з вищенаведеним зображенням Осіріса. Описана статуетка Ісіди відкрита в селі Синкові Заліщицького староства, де прибита на старій дубовій дощечці в домі одного селянина, поміщена між іконами святих на стіні, в фамілії її власника зберігалась з давніх часів ніби зображення Пр.(есвятої) Богородиці. Ця фальшива ікона Божої Матері замічена місцевим священиком, була доручена мені для дослідження і доставлена в Музей старожитностей руського Народного Дому у Львові[2].

3. С. Жабинці, Чортківського повіту. Не пізніше 1870 року виявлено бронзову статуетку Ісіди з Гором на руках[3].

4. С. Городниця, Городенківського повіту. У 1876-1878 рр. під час розкопок д-ра І. Коперницького знайдено бронзову статуетку жіночої фігури в довгій одежі і з покривалом на голові[4].

5. Нижня течія р. Стрипи (місцевість точніше не означена). Знахідка деталей давньоєгипетського музичного інструменту - систра, про яку А. Петрушевич повідомляє, що "…в Музеї знайшов і описав з нижньої частини ріки Стрипи два бронзові злиті інструменти у вигляді 8-ми конечного хреста, три круглі поперечини якого майже одної довжини, мають характер трубок, тоді як кругла лісочка, на

  1. Петрушевич А. Бронзовые памятники египетского культа Осириса и Изиды в Галицкой Подолии //Слово. - Львів, 1877. - Ч.82. - С 2.
  2. Там же. - С. 2.
  3. Зберігається у Краківському Археологічному Музеї.Janusz B. Zabytki przedhistoryczne Galicji Wschódniej. - Lwów. 1918. - №235; Antoniewicz W. Archeologia Polski. - Warszawa, 1928. - S. 173. Majewski k. Op. cit. - S. 69, N 7.
  4. Не опублікована. Зберігається у Краківському Археологічному Музеї під інв. № 4809. Кропоткин В. В. Вказ. праця. - С. 133, № 1319.