Сторінка:«Україна в минулому», 1992. – №2.pdf/9

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

8

МИКОЛА БАНДРІВСЬКИЙ, ОЛЕКСАНДР БАНДРОВСЬКИЙ

6. С. Коцюбинчики, Чортківського повіту. У минулому столітті виявлено бронзовий фалос з крильцями і кілечком для підвішування[1].

7. С. Залісся, Борщівського повіту. Не пізніше 1898 року випадково знайдено бронзовий фалос з крильцями і кілечком для підвішування[2].

Місце знаходження вищеперелічених предметів чітко локалізується на досить обмеженій території, яка зі сходу підходить до пониззя правого берега Збруча (с. Мишків - вотивна ручка, с. Залісся і с Коцюбинчики - бронзові фалоси з крильцями), на північному заході обіймає середню течію р. Серет і пониззя р. Стрипи (с. Могильниця і с. Жабинці - дві бронзові статуетки Ісіди та Осіріса). Відомі знахідки бронзових фігурок Ісіди за межами означеної території - біля с. Синькова околиці Заліщик, Кам'янки Великої Коломийського повіту та с. Городниці Городенківського повіту. В цілому, така локалізація співпадає з територіальним визначенням цих знахідок, яке вперше запропонував першовідкривач частин з них А. С. Петрушевич: "Місцина відкриття згаданих інструментів… відноситься до нижньої частини ріки Стрипи, яка з північної сторони спадає в Дністер. Накінець, місцевість всіх мною описаних бронзових речей древнього язичеського періоду, оприділюється поріччям рік Серета і Стрипи, що належать до північних приток Дністра".

Ми не знаємо умов знаходження більшості з вищеперелічених предметів. Частина з них, наприклад, статуетки, могли походити зі зруйнованих оранкою чи вимитих водою поховань або ж бути виявленою на місці давніх культових святинь. Виходячи з того, що

  1. Zbior wiadomości do antropologii krajowej. - Kraków, 1897. - T. XV. - S. 82 Janusz B. Op. cit. - s. 137, N 220; Wiadomości archeologiczne. - Warszawa, 1936. T. XIV. - S. 130. Majewski K. Op. cit. - S. 69, N 18, tabl. II. 4.
  2. Місце зберігання невідоме. Janusz B. Op. cit. - S. 77. N 59.