Сторінка:«Україна в минулому», 1996. – №8.pdf/155

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

міфології — суддя душ померлих грішників світу людей[1]. Введення Циумарпо до буддійського пантеону пов'язується з ім'ям проповідника Падмасамбхави (VIII ст.). Циумарпо був зарахований до розряду “хранителів світу”. Його судилище розташовувалося в тибетському монастирі Сам'є, тобто у середньому світі, світі людей, на відміну від Ями — судді грішників, які за свої гріхи мають відроджуватися в пеклі.

Багатофігурна композиція — Сридби-кхорло — привертає увагу не тільки наявністю тибетського тексту, але й визначенням сюжетів та персонажів російською мовою. І хоча ця тхангкха локалізується Реріхом як монгольська за походженням, але наявність підписів російською мовою та її походження із Калмикії (належала в свій час К. І. Костенкову, попечителю калмицького народу)[2] вимагає подальшого вивчення питання локалізації. Сридби-кхорло або “Колесо життя”, одна з найпопулярніших моделей буддійської світобудови, є виразом концепції “існування”, тобто сансари (тиб. срид-ба). На іконі в образі чудовиська, яке стискає у пазурах “Колесо життя”, зображено “Вічний час”, котрому все підкорено, або “Вічний тягар бажань”, постійно народжуючий одне за одним нові бажання[3]. Зовнішнє коло колеса — 12 картинок, що символізують 12 ланок взаємообумовлених причин існування: 1) авід'я — сліпий з ціпком; 2) санскара — людина будує дім; 3) віджняна — мавпа зриває плоди на дереві; 4) нама-рупа — людина пливе у човні; 5) шадааятана — дім із зачиненими віконницями; 6) спарша — поцілунок; 7) ведана — людина зі стрілою в оці; 8) трішна — людина з келихом вина; 9) упадана — чоловік рве плоди з дерева; 10) бхава — зачаття; 11) джаті — народження дитини; 12) джама-рана — тіло померлого, яке готується до кремації. Ці 12 ланок формуються одна з одної, утворюючи замкнутий ланцюг взаємопороджуючого існування, що охоплює шість світів істот, точніше шість форм існування: боги, напівбоги, люди — три благих народження; духи, тварини, істоти пекла — три неблагих народження. Проте тільки народження людиною дає унікальну можливість розірвати 12 членний ланцюг і домогтися пробудження, спокою, нірвани. Шість світів оточують простір, поділений на чорне та біле поля. Це символічний вираз благого та неблагого, що накопичується в процесі існування кожної живої істоти, у будь-якому з шести світів.

У самому центрі містяться малюнки півня, свині і змії. Вони символізують пристрасть (хтивість) (півень), невігластво (свиня), гнів (змія) — три запоморочення, або три афективних стани (тиб. ньон-мон, санскр. клеша), котрі є причинами постійного круговороту живих

  1. Огнева О. Д. Циумарпо // Мифы народов мира. — Москва, 1982. — Т. П. — С. 622.
  2. Указатель Церковно-археологического музея при Киевской Духовной Академин / Сост. Петров. — Киев, 1897.
  3. Шуковская Н. А. “Колесо жизни” // Буддизм: Словарь. — Москва, 1992. — с. 148–150.