Сторінка:«Україна в минулому», 1996. – №9.djvu/8

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

СТАТТІ

МИКОЛА БАНДРІВСЬКИЙ, ЯРОСЛАВА ЙОСИПИШИН

КЕЛЬТИ НА ЗАХОДІ УКРАЇНИ

На західних землях Української держави в різний час були знайдені окремі предмети, поховання та житлово-господарські комплекси, які з найбільшою часткою ймовірності можемо пов'язувати з перебуванням тут кельтів. Це й не дивно, оскільки населення Східної Галичини, перебуваючи майже в самому центрі Європи, ще в попередній гальштатський період не лише мало тривкі торгово-обмінні контакти з приальпійськими областями, але й зазнавало етнічних впливів з боку культур урнових полів поховань (“Umenfelderkultur”). Отже, вже саме географічне розташування західноукраїнських земель сприяло проникненню на ці території сусідніх або й більш віддалених, іншоетнічних угруповань, у т. ч. кельтів.

Вже на початку XX ст. дослідники припускали, що пам'ятки латенського типу в Україні дуже важливі, позаяк вони заповнюють у хронологічній шкалі місцевих старожитностей час між пізньоскіфськими пам'ятками і культурами провінційно-римського типу[1]. Особливу увагу на західноукраїнські пам'ятки латенського часу звернув Я. Пастернак у своїй докторській дисертації[2] та в інших працях[3].

У післявоєнний час грунтовне зведення латенських речей з території Східної Європи, а також Галичини, було зроблене у 1959 р. Ю. Кухаренком. Дослідник виділив дві категорії речей, які пов'язуються з латенською культурою: імпорти, тобто речі власне кельтського походження, і речі місцевого виробництва, які копіюють або якоюсь мірою імітують латенські зразки[4].

 
  1. Спицын А. Памятники латенской культуры в России // Известия Археологической комиссии. — СПб., 1904. — Вып. 12. — С. 78–86; Він же. Поля погребальных урн // Советская археология. — М., 1948. — Т. X. — С. 54–55.
  2. Pasternak J. Ruske Karpaty v archeologii. — Praha, 1928. — S. 128.
  3. Пастернак Я. Коротка археольогія західноукраїнських земель. — Львів, 1928. — С. 36–37; Pasternak J. Die Kronenhalsringe im Osten // Jahrbuch fur Vorgechichte. — Posen, 1943 — T. I.
  4. Кухаренко Ю. Распространение латенских вещей на территории Восточной Европы // Советская археология. — М., 1959. — № 1. — С. 31–43.