Сторінка:Іларіон, арх. Українська Церква й наша культура (1942).pdf/18

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Згадаймо, що в другій половині XVI віку вмішування Церковних Братств до справ чисто церковних довело було нашу Церкву до руїни. Наш історик Грушевський ясно показує, що власне це загнало майже всіх наших Єпископів на унію. Єпископ, вибраний раз, стає повновласним керівником Церкви. На жаль, наші світські церковні організації часто скоро стають недисциплінованими. Це велика загроза для Церкви! Через це в нас затрачується чистота Православія.

Я схарактеризував вам усю чинність і діяльність нашої Церкви, й треба бути обережними, щоб не повторювалися старі помилки, бо це дуже тяжко відбивається не тільки на нас самих, але й на наших нащадках.

Вихова молоді без церковного впливу неповна, — виховуймо нашу молодь у дусі церковному, в дусі чисто православно-християнському. Тому то я дохід із цього мойого викладу жертвую на стипендію одному із бідніших учнів Української Гімназії, щоб показати, що й у теперішню пору Церква повинна бути такою, якою вона була встаровину.

Наша Українська Церква й народ поруйновані, молодь виховувалась часто в дусі чисто атеїстичному, правдивої національної свідомости між молоддю мало. Стараймося привести її до релігійности! Нехай наша молодь у Церкві навчиться міцних основ християнського життя. Нехай буде релігійною на найвищому ступені, бо вона в нас якраз у цю пору мало церковна.

Велика роля Церкви в нашому поруйнованому національному житті. Моє гасло „Служити Народові, — то служити Богові” якраз у цю пору найбільше відповідає нашим потребам. Це велике гасло, яке нашу Українську Церкву відрізнить від усіх інших, а особливо від Московської, бо це гасло єднає Церкву з усією світською інтелігенцією.

Хто може на себе взяти в цю пору відновлення поруйнованого нашого життя, як не Церква? Виконати це належно може тільки Церква, і то тільки така, якою була вона встаровину. Ми тепер Церкву дерусифікуємо, розмосковлюємо, впроваджуємо до Церкви Богослуження в живій українській мові або з вимовою українською. Ми відновлюємо те, що цілі століття ламалося.

Не один з вас, послухавши мойого реферата, скаже: „Владико, але ж ви впроваджуєте в життя клерикалізм!” Так, я його відновляю, але в іншому розумінні, — він значить те саме, що й „церковність”, а вона велике діло для нашого народу. Я впроваджую те саме, що встаровину дуже добре