Сторінка:Іларіон, арх. Українська Церква й наша культура (1942).pdf/3

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено


Сьогодні всі говорять про Україну та Українську Церкву. Кожен хоче знати, якою буде наша Українська Церква та яке Її значення в нашому житті, а також яку ролю відіграла Церква в нашому українському житті в минулому. На цю тему я й хочу сьогодні виголосити свого реферата, хочу розповісти про Українську Церкву й нашу культуру, стисліше — про вплив Української Церкви на нашу культуру. Кожен, хто ближче приглянеться до розвитку нашої культури, побачить, що вся українська культура була створена виключно Українською Церквою. Щоб це твердження доказати, потрібно до того твердого грунту, і я його подам у цьому викладі.

Вияснивши це, будемо знати, як до своєї Церкви взагалі ставитися, тим більше, що Церква наша тепер якраз відроджується. Я розгляну тут однобічне значення нашої Церкви — в творенні української культури.

Що таке культура? Це плекання, удосконалення чогобудь; в духовому зрозумінні це є поліпшення, чи удосконалення. Все, що людину оточує, людина старається розвинути й піднести та удосконалити, чим підносить і себе самого. Культура є духова, соціяльна й матеріяльна. Увесь світ прагне до культури. Власне культурою відрізнюється людина від звірини. Культурою духовою людина старається до духового удосконалення, культура соціяльна прагне до поліпшення життя соціяльного, а культура матеріяльна — коли людина старається поліпшити сиру природу чи природне оточення нас. Як я вже згадав, кожна людина старається освоїти собі культуру. Тепер, коли вам розповім про українську культуру духову, соціяльну й матеріяльну, то будете бачити, який величезний здобуток зробила Укра­їнська Православна Церква в тій ділянці.