Сторінка:Історично-географічний збірник. Том 1 (1927).djvu/4

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ОЛ. ГРУШЕВСЬКИЙ.

Люстрації замків XV—XVI в. не раз постачали дослідникам цінні вказівки що-до соціяльного життя XV—XVI в. Перші дослідники звертали увагу на основний зміст тих люстрацій, їх матеріял за-для характеристики стану пограничної лінії, її оборони, забезпечення замків. Таку ціль має відома праця проф. Мих. Серг. Грушевського „Южно-русскіе господарскіе замки“. Пізніш прийшла черга на ті побіжні відомості соціяльного та економічного змісту, що їх подають люстрації. Не кидаються вони в вічі, бо і люстрація не відводила їм першого місця. Головне завдання люстрації зазначити стан замку, його артилерії, запасів на випадок облоги, засоби направи, матеріяли та людей. І ось тут, виясняючи, хто які обов'язки виконував або перестав безпідставно виконувати, і зазначають більш-менш докладно риси розподілу населення, групи, їх характерні прикмети. Перед дослідниками проходять різні групи населення різних районів.

Другий важний розділ люстрацій, який теж багато дає за-для вияснення соціяльних умов, — це різні скарги, які подавали люстраторам. Зміст тих скарг різноманітний: адміністрація скаржиться на брак матеріяльних засобів, що багато сіл роздано чи так розійшлось по земянах і перестало виконувати звичайні обов'язки на замок, а через те і адміністрація не може як слід тримати замок у добрім стані. З свого боку і людність місцева теж подавала при тому свої скарги. В основі та-ж сама головна справа, а саме добрий стан замку, підтримання в гарнім обороннім стані, кому як коло цього дбати і що перешкоджає цьому, чого бракує, чому не вистає грошей на ці справи. Земяни і міщани підкреслювали свою повну готовність усі сили вжити за-для направи та підтримання замку, але заявляли при тім про своє зубожіння та свої кривди й шкоди. Таким чином вияснення умов утримання замку в добрім стані приводили до перегляду скарг міщанства та земянства на своє життя, свої обов'язки та на ті кривди, що їм доводилось переносити, ті обставини, що підривали їх добробут.

Так люстрації освітлюють нам стан міщанства та земянства, їх обов'язки та ті тягарі, що стримували їх нормальний економічний прогрес. Вони сумирують у коротких словах, правда в розумінню однієї лише зацікавленої сторони цілі справи, що містять у собі численні документи, заяви, скарги, пояснення, розслідування, відповіді, рішення в. князя.