Сторінка:Історично-географічний збірник. Том 2 (1928).djvu/142

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Отже, зменшення людности по центральних місцях сотні можна почасти пояснити відпливом людности на околиці, але, річ безперечна, до краю цим питання не розвязати.

Але взагалі порівнявши дані ревізій 1756-го і 1766 р., побачимо одне явище: тимчасом як кількість дворів у манастирських селах загалом зменшилася, в неманастирських зросла. Коли ми візьмемо приблизну кількість усіх манастирських дворів у 1766 р. (зменшивши кількість дворів 1756 р. на 8,6% — це відсоток, на який зменшилася кількість дворів манастирських у тих селах, що опис їх до нас дійшов) — 3.375 дв., то побачимо, що двори неманастирські (302 дв.) становитимуть 8,2%, проти 7,42 — у 1756 р.

Можна гадати, що й далі відсоток неманастирських дворів де-далі все зростає. Так мало статися хоч-битому, що декотрі манастирські села (як от, приміром, с. Офірна[1] Київо-Братського манастиря), по тому, як переглянено кордон (1783-го року), принаймні de jure, залишилися на польському боці.

Та й не може бути сумніву, що урядові особи, встановлюючи кордони у 1783 році перед польськими комісарами, мусіли передусім дбати за свої села, маєтки хоч-би обер-комендантів і генерал-губернаторів, обстоюючи їх часто коштом манастирських сіл.

Але це сталося вже згодом, тоді, коли Київську сотню, рівночасно з усім давнім поділом Гетьманщини на полки та сотні, скасовано (1781 рік). Можливо, цим почасти й можна пояснити те, чом російський уряд погодивсь був переглянути кордони 1783-го р.: дбати за дрібніші інтереси Гетьманщини вже не було кому (нагадаймо хоч-би те, що цього року реорганізовано вже й сами козацькі полки); російський-же уряд, дбаючи за інтереси цілого, охоче міг поступитися невеличкими клаптями українських околиць. А втім, коли навіть цього 1783 р. і врізано на користь Польщі декотрі землі кол. Київської сотні, не тільки de jure, але й de facto, — то це великого значіння мати не могло, бо вже років за 10 згодом Правобережжя прилучено до Росії.


  1. Андріевскій, Ист. мат., в. IV.