Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 1 (1964).djvu/253

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ні суспенсії і сіглі. Прикладом суспенсії[1] можуть бути скорочення в словах «carnificum» і «lembegensium» на печатці різників. Зведення слова «sigillum» до початкової «S», яке ми спостерігаємо на печатках різників, пекарів, шевців, кушнірів і пивоварів, є крайнім виразом суспенсії, що називається «сігля». В легендах часто зустрічаються і лігатури[2], зокрема на печатці кушнірів в слові «pellificum» буква «p» поєднується з «е», «f» з «i», а на печатці шевців в слові «sutorum» буква «о» поєднана з «r».

Різьбярі львівських печаток, безперечно, були освіченими людьми свого часу і добре знали латинську мову. Але вони не тільки високоосвічені люди, а й талановиті митці, майстри своєї справи. Більшість їх творів — печаток — вражають завершеністю композиції, багатством художніх образів, творчою фантазією. На кружечках діаметром 2—3 см постають цілі сюжети народного побуту. Особливо вражає пропорціональність і симетричність зображень печаток ковалів, крамарів і гарбарів. Вони виконані одним майстром, тому що подібні до дрібниць. По-перше, розміри печаток майже однакові (ковалів — 24 мм, крамарів — 26 мм, гарбарів — 26 мм). По-друге, аналогічна техніка гравірування з енергійними, впевненими, глибокими і чіткими гранями. По-третє, написи на печатках вміщені в крапкові обводи, які органічно необхідні на печатках; тільки при наявності їх печатка стає завершеним твором. По-четверте, букви легенд подібні, слова розділяються «геральдичними лілійками», а в кінці напису виступає фігура у формі «трилисника», в якій два коротеньких листочки знаходяться на одній лінії, а довший третій виходить з їх верхньої частини. Вказана фігура є виявом індивідуальної особливості почерку майстра, знаком, який віділяє його вироби з маси подібних. По-п'яте, нескладні, однопланові зображення повністю займають поле печатку так що створюється цільна кругова композиція.

Першою, правдоподібно, була зроблена печатка ковалів — зображення на ній дещо схематичні і маловиразні, напис не каліграфічний. З допомогою хреста над підковою автор намагається композиційно поєднати малюнок трьох предметів: підкови, кувалди, кліщів.

Печатка крамарів вражає симетрією, вмілим співставленням коромисла і шальок терезів. Центром симетрії виступає шестикінцева зірочка між шальками, які майстер дещо нахиляє до середини і з допомогою цього збільшує довжину коромисла, так що зображення заповнює все поле печатки. Центр симетрії печатки співпадає з геометричним центром.

Прекрасне розуміння симетрії і пропорціональності взагалі та пропорцій людського тіла зокрема, досягло своєї найвищої

  1. Суспенсія — скорочення, при якому відкидається кінець слова.
  2. Лігатура — розповсюджене в середньовіччі зливання двох літер.