Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 2 (1966).pdf/181

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

них зафіксовані назви монет та лічильних одиниць, що вживалися на грошовому ринку.

При складанні топографії галицькоруських монет виявилось, що із загальної кількості знахідок (44) менше половини було виявлено на території самої Галицької Русі, решта — у різних, часто дуже віддалених один від одного пунктах сусідніх земель. Це можна пояснити широкими міжнародними зв’язками Львова та інших галицькоруських міст і відповідною участю монет Галицької Русі в грошовому обігу економічно зв’язаних з нею територій[1].

У власному ареалі, тобто на території самої Галицької Русі, галицькоруські монети були в обігу завжди разом з іноземними монетами: у другій половині XIV ст.— з празькими грошами, а на початку XV ст.— ще й з польськими напівгрошами На території Галицької Русі зовсім не відомі скарби другої половини XIV — першої чверті XV ст. без місцевих монет.

Монети загарбаної Польщею в 1349 р. Галицької Русі випускались з початку 50-х років XIV ст. до 1414 р.[2] При Казімірі III (1333—1370), Людовику Угорському (1370—1382) та правителі Галицької Русі Людовику Владиславі Опольському (1372—1378) карбувались високопробні руські напівгроші (проба срібла 875) та мідні денарії. Владислав Ягелло (1386— 1434) випускав руські напівгроші недовгий час і замінив їх низькопробними львівськими напівгрошами (проба срібла 500)[3]. Останні за метрологічними характеристиками не відрізняли« від сучасних їм польських срібних напівгрошів того ж короля тоді як руські напівгроші, що передували їм, завжди мали набагато вищу пробу, ніж польське монетне срібло. Таким чином при Владиславі Ягелло не тільки було припинено випуск мідної монети та змінені типи срібних монет, а й зникла різниш в якості металу між галицькоруськими та польськими напівгрошами. Оскільки Владислав Ягелло почав карбувати свої галицькоруські монети приблизно на рубежі XIV та XV ст., мі розглянемо стан грошового ринку Галицької Русі за двома пе ріодами: 1) друга половина XIV ст., тобто до появи монет Ягелла, і 2) перша чверть XV ст.

 
  1. Див. про це детальніше: Н. Ф. Котляр. Проблемы и основные итоги исследований монет Червоной Руси XIV—XV вв. — Нумизматика и сфрагистика, т. 2, К., 4965; його ж, Монеты Червоной Руси в денежном обращении Польского государства в XIV—XV в.— Нумизматика и эпиграфика, т. 5, М 1965.
  2. Н. Ф. Котляр. К истории Львовского монетного двора во второй половине XIV и начале XV в.— Тезисы докладов на Юбилейной научной сессии Государственного Эрмитажа (1764—1964), секционные заседания, октябрь 1964. Л., 1964, стор. 100-101.
  3. Метрологічні дані галицькоруських, польських та чеських срібних монет XIV—XV ст. див. у кн. F. Piekosiński. О monecie і stopie mennicze w Polsce w XIV і XV wieku. Kraków, 1878, стер. 214, 215.