Сторінка:Істория України-Руси. Написав Олександер Барвіньский (1904).pdf/9

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

славнїйшим була Києво-Печерска Лавра, основана св. Антонієм і Теодозієм і там проживав також преподобний Нестор, котрому приписували списанє першої рускої лїтописи.

Син Володимира В., Ярослав дбав дальше про розповсюдженє християньства, ставив церкви (між тими славний Софійский Собор, що є в Києві й до нинї), дбав про школи і просьвіту, зложив першу книгу руских законів („Руска Правда“) і заслужив собі на назву Мудрого.

2. Княжі усобицї. Володимир Мономах.

Ярослав подїлив Русь на удїли поміж синів, найстарший, великий князь, мав сидїти в Києві. Небавом поміж великим князем а удїльними повстали домашні колотнечі й війни, усобицї, а дуже часто оден проти другого закликав на поміч диких кочовників степових, Половцїв, що нищили і грабили край. На якийсь час спинив сї усобицї внук Ярослава Мудрого, Володимир Мономах[1], засївши на великокняжім престолї в Києві (від 1113—1125 року), воював щасливо з дикими Половцями і більшу часть руских земель злучив в своїх руках. Він написав для своїх синів вельми розумне Поученє (науку) і радив їм жити в мирі і згодї.

3. Занепад Києва. Початок великого князївства московского.

Коли рускі князї вели між собою усобицї і тим пустошили руску землю, виходило з Руси багато переселенцїв на північний схід, де сидїли фіньскі або

  1. Мономах значить єдиноборець (так звав ся грецкий цїсар Константин Мономах, що був дїдом по матери кн. Володимира і по нїм звав ся так і наш вел. князь).