Сторінка:Історія міст і сіл Української РСР. Полтавська область.djvu/13

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

районах. Полтавщина займає трете місце в республіці за покладами торфу. Основна маса торфовищ зосереджена в західній частині області, по річках Сліпороді, Оржиці, Сулі, Хоролу, Удаю та інших. Найбільші запаси торфу — в Лохвицькому і Лубенському районах.

На території області є кілька джерел мінеральної води. Відоме Миргородське джерело було відкрите ще у 1914 році. Однак використання його почалося лише за радянських часів. В урочищі Бутова Гора, між Яреськами і Шишаками, поблизу річки Псла, відкрите джерело, вода якого має в собі велику кількість дуже корисних речовин для лікування хворих із зниженою кислотністю шлунку. Біля джерела побудовано завод, який випускає «Гоголівську» мінеральну воду.

Лісів в області небагато. Здебільшого вони ростуть по берегах річок, на піщаних дюнах, по балках. Усі ріки Полтавщини належать до басейну Дніпра. В межах області в Дніпро впадають Орель, Псьол, Сула, Ворскла та інші. Окремі ділянки цих рік використовуються для транспортних потреб. їх води мають також значні запаси енергії — тут працює більше 10 гідроелектростанцій.

Полтавщина була заселена ще в давньокам’яному віці, більше 15 тис. років тому.

У 1871 році учитель Лубенської гімназії Ф. І. Камінський виявив біля села Гінців Лубенського повіту першу на території нашої країни стоянку пізнього палеоліту[1]. Згодом пам’ятки цього періоду були виявлені також біля сіл В’язівок Лубенського повіту, Сергіївни Гадяцького повіту, містечка Городища Пирятинського повіту.

Густо заселеною була територія нинішньої області в епоху нового кам’яного віку (IV—III тис. до н. е.): про це свідчать рештки більш як 30 поселень. Найбільш відомі з них — в урочищі Білій Горі поблизу Полтави, біля села Макухівки Полтавського району та в селі Попівці Решетилівського району[2].

На Полтавщині є більш як 60 пам’яток епохи бронзи. Найцікавіші серед них — Чикалівське поселення, поселення та кургани в урочищі Лисій Горі біля міста Лубен та скарб пізньої бронзи, знайдений в кінці XIX століття поблизу Кабакових хуторів у Кобеляцькому повіті[3].

Виявлено близько 50 пам’яток скіфо-сарматського часу, які датуються VII—VI та V—III століттями до н. е. Серед них особливо виділяється Більське городище. Головним заняттям жителів городища було землеробство — про це свідчать знайдені під час розкопок речі: серпи, кам’яні зернотерки, обвуглені жмутки невимолоченої пшениці. Досить відомими пам’ятками цього часу є також кургани поблизу сіл Мачух і Пожарної Балки Полтавського району та Книшівське городище у Гадяцькому районі[4].

Серед археологічних пам’яток Полтавської області особливе місце посідають ті, що належать слов’янським племенам. Зокрема, в Лубнах виявлено поховання зарубинецької культури (II століття до н. е. — І—II століття н. е.), біля села Мануйлівки Козельщинського району — рештки поселення цієї ж культури[5]. Понад 70 пам’яток характеризують черняхівську культуру (II—VI століття н. е.). Найбільш відомі з них — могильник та поселення біля села Кантемирівки Чутівського району, могильник поблизу колишнього хутора Компанійців Григоро-Бригадирівської сільради Кобеляцького району, де розкопано 467 поховань, могильники біля Лохвиці, Полтави, на хуторі Новоселівці, в селі Писарівці Новосанжарського

  1. П. И. Борисковский. Палеолит Украины. Материалы и исследования по археологии CCCH (далі МИА), 40, 1953, стор. 305—327, 443—444.
  2. Д. Я. Телегін. Неолітичні поселення Лісостепового Лівобережжя і Полісся України. Археологія, т. XI, 1957, стор. 74—77.
  3. М. Рудинський. Археологічні збірки Полтавського музею. Збірник, присвячений 35-річчю Полтавського музею, т. І, Полтава, 1928, стор. 41.
  4. Г. Т. Ковпаненко. Племена скифского времени на Ворскле, М., 1963, стор. 10, 12—13.
  5. Е. В. Махно, И. М. Самойловский. Зарубинецкие памятники в лесостепном Приднепровье. МИА, 70, 1959, стор. 21.