Сторінка:Антропологія I-IV (1927-1930).pdf/865

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

повіті 4 колонії, в тім числі 1 болгарська (Тирнівка) і 3 — гагаузьких (Волканешти, Олександрівка і Дмитрівка) (Державін — 42)[1]).

За час нашої подорожі по Мелітопільщині ми намагалися збирати відомості про походження місцевих болгарів, про села та взагалі територіяльні пункти Болгарії, звідки повиходили предки нинішніх болгарських колоністів, про різні історичні моменти з життя цих колоністів; відомості ці ми збирали переважно від людей старшого віку. Але, треба зауважити, що такі відомості, очевидячки, не завжди були в достатній мірі певними, бо, прим., відомості про пункти походження предків сучасних колоністів часто розходилися між собою. Що стверджувалося в багатьох випадках, то це те, що вся група мелітопільських та бердянських болгарів прибула на цю територію приблизно одночасно, в 60-х роках минулого століття; про це говорить і Державін (42).

Крім того, за цима усними відомостями предки болгарів тих сіл, що ми відвідали на Мелітопільщині, здебільшого походять з Адріянопільського вілайєту (сс. Вайзал, Дермен-Дере (Хаїні), Тирново та і.), а також із Східньої Румелії (сс. Сливно, Ямбол, Карабунар та і.). За Клаусом(6), дана група болгарів походить переважно з Адріянопільської та Віддинської округ. Перше стверджують і наші відомості; щождо другого — Віддинської окр., яка лежить у північно-Західньому кутку території Болгарії, то ствердження цього в словесних відомостях ми не знайшли. Теоретично ж можна гадати, що з північної Болгарії найлегше можна було переселятися болгарам до Румунії, а, значить, пізніше справді могли і з цієї частини Болгарії потрапити пересельці до України, а там і до Мелітопільщини.

Отож, за тими джерелами, що їх вище ми зазначали, категорично щось твердити, або давати докладніші вказівки про територію та окремі пункти, звідки повиходили предки нинішніх болгарів-колоністів, не маючи офіційних даних чи докладніших історичних відомостей, — ми не наважуємося. Безпе речним, очевидячки, є за Скальковським, Клаусом, Державіном та зібраними нашими відомостями на місцях лише те, що частина групи мелітопільських болгарів походить з Адріянопільського вілайєту та з Східньої Румелії, що вийшли вони з Болгарії в рр. 1801—1812 та в 30-х рр. минулого століття.

З наведеного тут ми бачимо, оскільки великий був цей рух пересельців болгарів на територію спочатку Бесарабії, а потім і України (через Бесарабію й безпосередньо морем). На превеликий жаль, ми не знайшли точних офіційних відомостей про ті пункти з Болгарії, звідки предки наших болгарських колоністів вийшли, зібрані ж словесні відомості занадто суперечні, проте все ж маємо підстави гадати, що мелітопільські болгари, які нас у даному разі й цікавлять, начеб походять з Адріянопільської та Віддинської округ, як це вище й зазначалося, і це треба буде пам'ятати при дальшому розгляді антропологічних ознак болгарів, що ми їх тут наважуємося подати.

Болгари-колоністи кол. Росії до останніх років з антропологічного боку досліджені майже не були. Оскільки нам відомо, маємо лише одну працю Гінкулова (22), що дослідив 53 болгарів (♂ і ♀) із с. Марфівки Теодосійського району (Крим). За останні роки інтерес до колоністів-болгарів з цього погляду

  1. На мапі Мелітопільщини, що ми тут подаємо, зазначено всі ці болгарські та гагаузькі колонії (Софіївка та Лизаветівка дійшли до нинішньої Бердянщини).