Сторінка:А. Богданов. Червона зоря. 1922.pdf/122

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана

Я вирішив достукатися правди шляхом систематичного досліду. Пригадуючи де-котрі випадкові натяки, що несамохіть інколи злітали з уст Нетті, занепокоєний вираз, котрий я дуже завчасу помічав на її обличчю, коли побіч мене роспочиналася розмова про колоніяльні експедиції, я дійшов до висновку, що Нетті зважилась на нашу розлуку не тоді, коли мені про це сказала, а вже давно, не пізніше перших днів нашого одружіння. Отже, мотиви треба було шукати біля цього часу. Але де ж саме їх шукати?

Вони могли мати звязок або з особистими справами Нетті, або ж з походженням, характером і значінням самої експедиції. Перше після листу Нетті видавалося мені цілком неправдоподібним. Отже, треба було скерувати шукання в інший бік і почати з того, щоб як найкраще вияснити собі історію народження цієї експедиції.

Само собою розуміється, експедицію цю вирішено було «колоніяльною групою»: так звалося згуртовання робітників, що брали активну участь в організації міжплянетних подорожей, вкупі з представниками від центральної статистики та від заводів, що роблять етеронефи і взагалі постачають усі необхідні засоби для цих подорожей. Я знав, що останній з'їзд цієї «колоніяльної групи» відбувся як раз за час моєї хороби. Менні й Нетті брали в з'їзді участь. Я тоді вже одужував, мені було сумно без Нетті і я теж хотів був одвідати цей з'їзд, але Нетті сказала, що для мого здоровля це було б річчю небезпечною. То чи не сиділа та «небезпека» в чомусь такому, чого мені не слід було знати? Виходило отже, що треба було добути докладні протоколи з'їзду і прочитати все, що могло мати стосунок до мого питання.

Та тут стали мені на шляху перешкоди. В колоніяльній бібліотеці дали мені лишень збірку резолюцій з'їзду. В резолюціях роскішно було змальовано, майже до дрібниць, всю організацію величезного підприємства на Венері, але не було там нічого такого, що мене теперь спеціяльно цікавило. А це моєї справи ніяк не вичерпувало. Резолюції, по-при всю їхню докладність, виложено було без жадного обгрунтування, без жадних вказівок на обговорення перед їх ухвалою. Коли я сказав бібліотекареві, що мені потрібні самі протоколи, він мені пояснив, що протоколів не опубліко-