Сторінка:А. Богданов. Червона зоря. 1922.pdf/56

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

було полишено на пенсіях. Багато з них відограли потім видатну ролю в організації суспільних підприємств. Дуже важко було побороти всі труднощі поділу робочої сили в згоді з бажаннями й здатностями самих робітників. Біля століття існував обов'язковий для всіх, окрім пенсіонерів-капіталістів, робочий день, спочатку біля шости годин, а потім усе коротший. Але поступ техніки й докладні підрахунки вільної праці допомогли спекатись і цих останніх слідів старої системи.

Вся картина рівної еволюції суспільства, не пройнятої, як у нас, огнем та кровью, несамохіть викликала у мене почуття заздрощей. Я заговорив про це з Нетті, коли ми дочитували книжку.

— Не знаю, — задумано сказав мені юнак, — але мені здається, що ви трохи помиляєтесь. Суперечности на Землі гостріші, це так; її природа сіє удари й смерть значно щедріше, аніж наша. Але причина цьому може як раз саме та, що багацтва природи Землі значно більші, і що Сонце дає ій знов же значно більше своєї живої сили. Погляньте, на скільки міліонів років наша плянета старша за вашу, — її ж людство народилося лишень за кілька десятків тисяч років перед вашим, а тепер випережує його хиба на якихсь дві-три сотні років. Наші людства нагадують мені двох братів. У старшого натура спокійна і врівноважена, у молодшою — бурхлива й поривчаста. Молодший брат гірше витрачає сили і робить більше помилок; дитячі роки його були хоробливі й нерівні, а тепер, коли він переходить у юнацтво, часто трапляється йому зазнати й болючих корчів. Та чи не вийде з нього художник-творець дужчий і більший, ніж його старший брат, чи не зуміє він тоді роскішніше і ріжнобарвніше прикрасити нашу Велику Природу? Не знаю, але мені здається, що це буде саме так…

X. Прибуття

КЕРОВАНИЙ світлою головою Менні етеронеф без жадних нових пригод летів далі до своєї далекої мети. Я встиг уже сяк так призвичаїтись до умов життя без ваги, як також і побороти більші труднощі марсіянської