Сторінка:А. Богданов. Червона зоря. 1922.pdf/62

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Менні жив у невеличкому будинкові на два поверхи, що архітектурою своєю не різнився від інших. Оригінальною прикметою цієї архітектури був прозорий дах з кількох великих шибок блакитного шкла. Просто під цим дахом містилася спальня і кімната для розмов з приятелями. Години свого відпочинку марсіянці завжди перебувають під блакитним освітленням, що заспокоює їх, і не бачать нічого неприємного в тім лиховіснім для нашого ока одлискові, котрий це освітлення надає людському обличчю.

Всі кімнати для роботи — кабінет, лябораторія та комунікаційна — містилися в нижньому поверсі, великі вікна котрого вільно пускали хвилі дражнючого червоного світла, одкидуваного яскравим листям дерев парку. Це світло, котре в мене на початку викликало трівожний і неуважливий настрій, тілько підбадьорює марсіянців за роботою.

У кабінеті Менні було багато книг і ріжних приладів до письма, від звичайних оливців до самописного фонографа. Останній апарат уявляє з себе складний механізм, котрий, приймаючи чітко вимовлювані слова на фонограму, одночасно приводить у рух і части друковальної машинки. Фонограма від цього не псується і з неї можна користуватись так само вільно, як і з друкованого її «перекладу», що кому до вподоби.

Над робочим столом Менні висів портрет марсіянця середнього віку. Риси його обличчя дуже нагадували самого Менні, але різнилися виразом суворої енергії й холодної рішучости, виразом майже грізним, не властивим Менні, на чиїм обличчю завжди можна було бачити лише спокійну й тверду волю. Менні росповів мені історію цієї людини.

То був предок Менні, великий інженір. Він жив за довгий час до соціяльної революції, за доби прокопування Великих Каналів; ці славетні роботи було організовано в згоді з його плянами і ведено під його керовництвом. Завидуючи його славі й могутності, перший його помішник закрутив проти нього інтригу. Один з великого значіння каналів, над котрим працювало кілька сот тисяч чоловіка, починався в болотяній, хоробливій місцевості. Тисячі робіт-