Сторінка:Багалій Д. Історія Слободської України. 1918.pdf/33

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

була звісна ще й раніше, яко порубежне місто Польщі, потім одійшла до Москви, котра заселила її великоросійськими служилими людьми, але їх було небагато. У 1657 р. московський уряд зробив реєстр усіх охтирців. Їх призвіща немов російські (це усе „Андреєвы, Даниловы“), але можно міркувати, що московські приказні позаписували звичайні українські призвіща по батькові не по українському, а по російському звичаю, цеб то Ондрієнка записали Андреєвым, Даниленка — Даниловым. Иноді, напр., ми бачимо призвіще по батькові Омельянов — тоб-то від українського Омельян, Микитин (укр, Микита) і т. иньші. І що воно було так, видко з того, що у Охтирці ж був эдин „черкашенин“, значить українець, а його записали „Якушкою Степановым“. Були одначе й призвіща українські — Болдирь (мабуть Бовдурь), Кононенко, Пулаченко, Болтищенко, Рублевський, Добош, Радченко, Гончаренко, Герасименко, Нечипорович, Волошин, Наумович, Ярошевський, Адамович, Мартинович, Ильяшенко, Вощенко, Яценко, Малько та иньші. Сотником був Арістов — немов не українське призвіще, алеж він був сотником козацького товариства і займав сей уряд іще у 1654 р. Із трьох попів один прийшов сюди з правобережья — з Животова. Охтирські поселенці називаються „сведенцями“ — так прозивали московськіх служилих людей, котрих зводили до купи на життя з ріжних країн у нове місто. Може і в Охтирку, котру залишило її українське населення тоді, як вона перейшла під владу Москви, теж звели новіх поселенців із ріжних країн, де проживали українці, а ми бачили що вони проживали навіть у московскіх українних містах. Можливо, що серед сих зведенців була й купа великоросійськіх поселенців, як се бувало по деяких містах Острогожського полка. Усіх охтирськіх переселенців було 445 чоловік, а у нихъ було 109 жінок, 634 дітей, 72 родичів і 18 дітей у сіх родичів, а усього було 1587 чоловіків, жінок і дітей. Вони привели з собою 605 коней, 618 волів, 479 корів, 1473 вівці, 1091 свиней, усього 4266, себ то більше ніж по 9 голів на семейство із 4-х чоловіка. Значить охтирців треба признати більш меньш заможними і у всякому разі середніми що до худоби.

У Богодухів явилася дуже численна ватага українских переселенців із поспільства, або, як каже московський уряд, „пашенных черкас“; їх було 1096 чоловік, а міщан тільки 33 чол., кріпости воны не робили мабуть через то, що були не козаками, а посполітими людьми.

Між тим ширилося заселення і південної Слобожанщини і тамечки склався Балаклейський полк. У 1663 р. приїхав у Білгород козачий отаман Яков Степанович Черниговець і