Сторінка:Бевзо О. А. Львівський літопис і Острозький літописець (1971).pdf/108

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

поляци повідають же 500. Там же ся козаки заперши в єдной шопі, боронилися так, же жадного живцем не поймали, тілько єдного сотника, і то юж* раненого. В тім іж* з обозу польського два гайдуки* ся до козаков передали. Тії повідали, же «час маєте, бо і гетьмана в обозі німаш*». В той час козаки до обозу. А намісником бул гетьманським пан Потоцький. Там же були сікли, до двох тисячий люду з обох сторон пало. Там же єдні були козаки, а другії діл щонайбольших три взяли і гаковниць*// с. 169дві і в свой обоз впровадили. В тім же ся пан гетьман поспішил, теди ся з собою на шесть годин били. Кгди би не дощ окрутне* великий перешкодил, снать би вшистких і ноги не впустили, аж гетьман знак покою виставил62 і перестали. С тої битви значних жолніров 30 до Києва припроважено — полковников, ротмістров, межи которими ніякись* пан Ганібаля, котрий бул 30 літ ротмістром і вшисткой Короні* значний і заслужоний, по которім сам пан гетьман як по отцу плакал, бо єго ради во вшистком заживано; і другого пана Ганібаля, повинного* єго поручника*; пана Паковського, пана Карського, пана Красноставського, пана Красновойського, пана Красносільського. І тая то значнійшая битва, в которой пан Стефан, син старший отца митрополита, поліг межи козаками.

Потім козаков що день прибуваєт. Повідають, же под сто тисячий їх було. Взяли моць особливе за тоє, же Лащ містечко тоє висік, же жолніре Димер, маєтность ксюнженца Вишневецького63 висікли. (Поляков так були облегли зо вшистких сторон, же юж не могли що радити, як богач з Лазарем64. Обуз обозом, а тут полков[1] незлічоних ходить по вшисткой Україні)[2]. Где ж[3] которий[4] ішол до войська польського, заступивши, побили, вшистко побрали, а що гайдуци були, же русь була, Стратегма козацькоє.зоставляли, не забивали, а в їх сукні повбиравшися, тих жолніров кілька сот побили, котрії за гайдуками шли, бо жолніре розуміли, же

107

  1. У виданнях РИС і НС це слово читається «поляков», але в рукопису ясно написано «полков». Так воно і відтворено у вид. ЮРЛ. Тут автор літопису, коментуючи звістки вписаного ним у літопис документа, протиставляє польські війська, що стояли обозом і були оточені козаками, іншим польським полкам, які бродили по Україні і придушували виступи селян та козаків.
  2. Тут і далі в дужках автор літопису, очевидно, вмістив свої зауваження з приводу окремих фактів, про які говориться у вписаному в літопис документі.
  3. У виданнях РИС і НС слово «Где ж» неправильно передано словом «Єдин».
  4. В рукопису слово «которий» помилково написано двічі або написано замість якогось іншого слова — загін, полк тощо.