Сторінка:Бевзо О. А. Львівський літопис і Острозький літописець (1971).pdf/21

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

броїли і ляхом деспекти чинили, німців, як мух били, міста па­лили…, а потом, под'їхавши под лядський обоз, вшисткі коні займили, же небожата ляхи, повергти пиху, мусили піхотою ходити»[1], глузливо зауважує автор. Оцінку обстановки в цій війні літописець вкладає також в уста самих шляхтичів, які го­ворили: «не помнимо нігди такої потреби у чужих землях, жеби так шляхти, корунних панов погинуло, як ту»[2].

Обмежившись короткими звістками про події, головним чи­ном місцевого характеру за 1639— 1646 роки, літописець доклад­но, образною мовою описав події визвольної війни українського народу проти польсько-шляхетських загарбників, яка почалася весною 1648 року, не приховуючи свого захоплення успіхами селянсько-козацьких повстанців. Змалювавши розгром поль­сько-шляхетського війська під Жовтими Водами, висловивши обурення тим, що полонені польські гетьмани Потоцький і Калиновський в цій перемозі татарським ордам «звитяг приписовали», щоб в такий спосіб принизити успіхи повстанців та опорочити гідність керівників повсталого народу і в першу чергу Богдана Хмельницького, літописець з гордістю зауважує, що «з того обо­зу ледво хто уйшол, для оповідення чуда так знаменитого захо­вай, і то в сермяжці, не в блаватах вишол»[3].

Словами, сповненими гніву і ненависті до загарбників, опи­сує літописець боротьбу селян-повстанців проти армії Ієремії Вишневецького, про якого він говорить, що це «з руського поко­ління лях»[4]. Становище королівської армії, що йшла на допо­могу польським військам, оточеним під Збаражем, літописець характеризує так: «Окопавши їх на шесть миль вшир, коло них стоячи з ордами, стерегли їх през неділь п'ять, аж от голоду і страху поздихали сами. Мало що їх позосталих безоружно вийшли на піших ногах і достиховали по дорозі і по містах»[5]. Досталося і посполитому рушенню, що на чолі з королем поспі­шало на допомогу полякам, оточеним повстанцями під Збара­жем. Король з чотирнадцятитисячним військом «под Зборовом оскочолий от козаков і татаров, где сам Хмельницький і ган, цар кримський, будучи, так нагнали в сак ляхов, же аж ся попод вози і в вози крили пред кулями і стрілами, где больш їх поги­нуло, ніжлі под Збаражом»[6]. Довелося королю просити пере­мир'я, «обецавши козаком вольності і надавши на письмі под певними кондиціями»[7].

Сповнені презирства заключні слова літописця, якими він описав закінчення операції, що передувала Зборівському дого­-

  1. Див. стор. 119.
  2. Там же.
  3. Див. стор. 121.
  4. Див. стор. 123.
  5. Див. стор. 124.
  6. Там же.
  7. Там же.