Сторінка:Бевзо О. А. Львівський літопис і Острозький літописець (1971).pdf/28

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана

Малюнки на філігранях є різними варіантами герба міста Амстердама. Папір для рукописів книги виготовлявся на амстер­дамських паперових млинах близько 1682 року[1].

Палеографічні дані про рукописну книгу, в якій знаходиться літопис: гатунок паперу з якого зроблено книгу, стилі письма, характер почерків, якими написано документи, що складають книгу, а також найпізніші хронологічні дати — 1682-і 1690 ро­ки, що зустрічаються в текстах джерел, свідчать про те, що збірник складається з рукописів переписаних не раніше двох останніх десятиліть XVII століття. Якщо взяти до уваги, що різ­номанітні історичні документи, серед яких знаходиться літопис, представлені в книзі в списках, що не викликає будь-якого сум­ніву, то ми маємо в своєму розпорядженні не оригінал, а копію літопису. Отже, сам літопис, безперечно, міг бути складений раніше, ніж його вписано в книгу.

Деякі дані, що є в тексті самого літопису, дають можливість точніше визначити час складання документа. У звістці за 1621 рік літописець вперше коротко згадує про княжну Анну Алоїзу Острозьку та про її відступництво від православ'я і додає, що детальніше розповість про неї потім — «що низшей скажеться»[2]. Дійсно, під 1636 роком він докладно описує бузувірство Острозької[3] і на цьому, власне, закінчує свій лі­топис, бо останні сторінки документа присвячено полеміці з ка­толиками про релігійні догмати. З другого боку, відсутність будь-яких звісток за пізніші роки, зокрема про визвольну війну українського народу 1648 — 1654 років, яка в значній мірі торк­нулася і міста Острога, а також та обставина, що літописець пише про королевича Владислава просто «кролевич»[4], очевидно, вважаючи, що читач знатиме, що мова йде саме про Владисла­ва IV,— свідчать про те, що літопис складено до смерті Влади­слава, тобто раніше 1648 року. Таким чином, ми можемо з пев­ністю сказати, що літопис написано не раніше 1637 року і не пізніше 1647 року, вірніше всього — в кінці 30-х років XVII століття.

Слід зазначити, що Острозький літописець у книзі займає особливе місце. Його вміщено в розділі польських літописців, і в такий спосіб підкреслено, що в ньому описуються події, які відбувалися на території, населеній українцями, білорусами і росіянами, що не входила до складу Російської держави, а перебувала під владою панської Польщі.

  1. К. Тромонин , Изъяснение знаков, видимых в писчей бумаге, М., 1844, рис. 545; Н. П. Лихачев, Бумаги и древнейшие бумажные мельницы в Московском государстве, СПб., 1891, рис. 500. На малюнках наводяться під 1681 роком філіграні, подібні до тих, що є на папері, з якого зроблено книгу, але без монограми і контрамарок.
  2. Див. стор. 135.
  3. Див. стор. 137.
  4. Див. стор. 135.