Сторінка:Бевзо О. А. Львівський літопис і Острозький літописець (1971).pdf/61

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Туреччина змушена була підписати з Польщею так званий Хо­тинський мир 1621 року. Автор Львівського літопису відмічає успіх у цій битві українських козаків, а також визнання козацьких заслуг польським королем: «І так за помоччю божиєю а за стараннем козацьким сталося, где видячи старання їх, сам признал їм рицерство, і отримали звитязтво великое»[1].

Витримавши величезний натиск ворожих сил в укріпле­ному таборі під Хотином, Польща добилася почесного миру. Втрати польської армії і українських козаків були дуже ве­ликі. Під час облоги хотинських укріплень помер начальник польських військ Ян Кароль Ходкевич. Серед різних версій просмерть гетьмана українських козаків Петра Конашевича-Сагайдачного версія Львівського літопису про поранення його у битві під Хотином може бути найімовірнішою[2], оскільки цей документ складено в час найближчий до подій. Поранений отруєною стрілою під Хотином, Сагайдачний помер 10 квітня 1622 року в Києві. Після закінчення Хотинського походу поль­ська армія, яку від неминучого розгрому врятували українські козаки, і яка понесла величезні втрати в людях, опинилася у винятково тяжкому становищі. Але понесені жертви допомог­ли розтрощити силу турецької могутності.

Слід зазначити, що похід турецького султана Османа II проти Польщі і поразка турецької армії під Хотином, що коштувала польській армії і українському козацтву величезних жертв і втрат, мала винятково важливе значення не лише для Польщі і України, але й для всього слов'янства. Справа в тому, що в першій чверті XVII століття Туреччина ще вважа­лася непереможною державою, яка чисельністю і організацією своїх військових сил і засобів боротьби перевищувала всі най­більші держави Європи, Азії і Африки. В Хотинській битві було одержано вирішальну перемогу над грізним до того часу ворогом прогресивної частини людства — мусульманською Ту­реччиною, яка відповідно до політики, заснованої на вченні корана, намагалась підкорити собі весь християнський і, в пер­шу чергу, слов'янський світ. Щоправда, ця перемога ще не була остаточною, але вдала відсіч у цій битві наступальним діям Туреччини знаменувала собою послаблення могутності іслам­ської держави, яка, хоч і поволі, але явно почала йти до за­непаду і відсуватися на політичній арені Європи на друго­рядне місце. Важливість цієї події дає підставу вважати, що літописець не випадково приділив їй — в порівнянні з іншими — так багато уваги.

Автор Острозького літописця відмітив напади татар і тур­ків на Україну під 1512, 1516, 1519, 1524, 1527, 1532, 1534,

  1. Див. стор. 104.
  2. Там же.