Сторінка:Бевзо О. А. Львівський літопис і Острозький літописець (1971).pdf/72

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана

Очевидно, події в Росії дуже цікавили автора Острозького літописця, тому він і відмітив під 1521 роком, що «Махмет, перекопський цар, взял Казань под Василієм, князем московським, і в Москві [тобто в Російській (Московській) державі.— О. Б.] больш 300000 в'язнів набрал»[1]. Слід зазначити, що в цей час у зв'язку з війною, яку московський князь Василій III Іванович вів у Польщі, створилися сприятливі умови для наступу на русь­кі землі турецьких військ і орд кримських татар. Правда, ні Казані — центру Казанського ханства, що в ту пору перебувало в тимчасовій васальній залежності у Російської держави,— ні Москви, до якої кримські татари було підійшли, вони не взяли. Але наслідки нашестя татар були жахливі. Така подія в Росій­ській державі, цілком природно, привернула увагу літописця.

Автор Острозького літописця не міг обминути такої події, як смерть у 1533 році Василія III Івановича, після якого залишив­ся його трирічний син Іван[2], що потрапив під опіку трьох набли­жених до князя осіб: Михайла Юр'єва, Михайла Глинського, Івана Шигоні-Поджогина та матері Олени Глинської, що стала правительницею Російської держави. Якщо при Василії III зміц­нювалися нові форми державного життя, що будувалися на за­садах централізації і зміцнення верховної влади, то правління Олени характеризувалося пожвавленням боротьби між окремими угрупуваннями бояр за вплив на хід державних справ і зміц­нення своєї влади[3]. Автор літопису, який позитивно ставився до зміцнення централізованої державної влади, відмітив у своєму творі смерть великого московського князя, що боровся за зміц­нення центральної влади в Російській державі.

Далі літописець відмічає взяття російськими військами Нарева 1558 року, Полоцька 1563 року, поразку російських військ під Невелем 1563 року, продовження боротьби між Польщею і Росією та зв'язані з нею події під Радошковичами, Улою та Ві­тебськом 1568 року[4].

Цікавлять також автора літопису події на далекій східній окраїні Російської держави. Описуючи під 1570 роком успішну мирну місію польського посла Андрія Тарановського до турець­кого султана, літописець передає спостереження королівського посланця в турецькому таборі, де він перебував, вказуючи на успіхи російських військ: «Там под Астороханєм, которого замку Волга ріка обишла в коло, борзо много турков і татар Москва побила, а другії з голоду поздихали»[5]. Під 1571 роком літопи­сець занотовує звістку про найзгубніше нашестя татар на Моск-

  1. Див. стор. 125.
  2. Див. стор. 126.
  3. С. М. Соловьев, История России с древнейших времен, кн. III, (тома 5— 6), стор. 395— 397.
  4. Див. стор. 127.
  5. Див. стор. 128.