Сторінка:Бюлетень Кабінету антропології та етнології ім. Хв. Вовка. Ч. I. 1925.pdf/9

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

дати, як реальні дані для того, щоб працю зрозуміти, визнати й підтримати як це потрібно.

Пророблена праця, яка вже дала реальні здобутки до антропологічного вивчення людности України, свідчить також і про те, якими ми володіємо цінними матеріялами і оскільки мало ми їх ще знаємо.

І тому антропологічна установа, що утворюється в XX в. і в нових формах соціяльного життя, не може надалі провадити працю якимось кустарницьким способом, повторюючи минулі труднощі. Її треба поставити в такі умови, що відповідали-б сучасному станові науки, беручи за зразок найбільш розвинені аналогічні европейські інституції.

Що-до Кабінету, то: 1) він має тільки 4 штатних співробітників, 2) не має спеціяльного оборудування для лабораторії та найпотрібнішого обмеблювання, 3) в ньому бракує спеціяльно пристосованих помешкань для лабораторій, працівень, виставочних заль, музейних комор, дезинфекційної камери і т. и., 4) немає будь-яких коштів на видавничу справу.

В інтересах наукової роботи Кабінету, розвитку антропологічного знання на Вкраїні, організації наукового її дослідження та освітлення перед широкими колами громадянства питань, звязаних з антропологічним вивченням людности, — треба усунути зазначені перешкоди.

І коли по инших краях мільйоновими коштами поставлено цілу низку спеціяльних інституцій, що мають прекрасне оборудування та спеціяльні, досить великі фонди на систематичну дослідчу працю, на наукові експедиції, на збирання пам'яток, що стосуються людини і її життя в минулому та сучасному, на публікацію матеріялів і наукових праць — не забуваймо, що ці сприятливі умови наукової праці повстали переважно коштами і ініціятивою окремих людей.

У нас, у змінених соціяльних обставинах, треба сподіватись, що не тільки знайдеться матеріяльна можливість розгорнути працю в області дослідження людини подібно як по инших культурних краях, але що важливо ще — ці сприятливі умови для такої праці утворять не окремі одиниці, але сами трудящі маси, які й є за об'єкт дослідження нашої науки.

Ед. Тайлор дотепно сказав, що наука — це рослина, яка тільки дуже помалу розвивається, а розвиток її завсіди залежить від особливих обставин, в яких вона росте.

Цього особливо не можна забувати тепер, коли розвиток науки так дуже тісно звязаний з культурним, економічним та соціяльним прогресом народніх мас; тепер мусимо створити як-найсприятливіші умови для науки-рослини там, де вона розвивається, підтримувати інституції і наукових працівників там, де праця йде інтенсивно, надати той маштаб для одної з найважливіших галузів людського знання — науки про людину — який відкривається на цій ниві.