Сторінка:Б. Павлов. Пролєтарська боротьба в Росії до революції 1905 року. 1921.pdf/12

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

чого страйковий рух зміцнів. Змагання фабрикантів використати для своїх вигід важке становище, в якому опинились робітники, викликало серед них страшне обурення: під час цілої низки страйків робітники громили фабрики і псували фабричне майно.

Фабриканти, що були мало зацікавлені, в наслідок застою в промисловості, збільшенням виробу, страйки переносили легко, тому то страйки звичайно кінчалися перемогою фабрикантів: голод примушував страйкарів згоджуватися на всі їх умови. Лишень там, де страйки відбувалися організовано, вони кінчалися перемогою робітників і уступками з боку хазяїв. Так було зі страйком робітників на фабриці Хлудова в Єгор'евську р. 1892, що його підтримали робітники инших фабрик в цьому місті, і зі страйком, який в наступному році обхопив сливе всі фабрики в Шуї.

Особливо широко розрісся страйковий рух в Польщі. Загально число страйкарів в 1890–1893 р. перевищало 100 тисяч. Боротьба йшла за зменшення робочого дня і підвищення заробітку. Сутички з військом, яке викликано було для успокоєння, — звичайне явище. При страйку в Жирардові в 1891 р. побили робітників; кілька душ було вбито. 800 робітників етапним порядком вислано на батьківщину. В травні наступного року під час страйку в Лодзі спроба страйкарів „не допускати до роботи“ нестрайкарів закінчилась сутичками з військом і численними арештами. Під час одної сутички вбито 5 робітників і багато ранено. Робітники під впливом цього розпалилися: страйк охопив весь Лодзь і став загальним. Робітникам пощастило захопити тюрму й казарми; перелякані фабриканти і влада повтікали з міста. З усіх боків до Лодзі вислано військо; за їхньою допомогою страйк удалося задушити. Вбито було 50 душ.

У польському страйковому рухові брали широку участь соціялістичні гуртки й організації.