Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/102

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено

Пролетаріят — клас (див.) громадянства, що не має ніякого маєтку і живе з того, що за день заробить, а як немає заробітку, то голодує.

Пролетарій — той, хто не має ніякої власности, яка б його годувала, а живе тілько з працї; коли-ж немає роботи, то голодує.

Прольог — передмова, вступ.

Пропаганда — 1) ширення нових політичних, релігійних (про віру) та инших думок; 2) ширення якоїсь речи, яка уживається; 3) усї ті люде гуртом, що ширять щось.

Пропорція — відповідність більшого до більшого, меншого до меншого.

Пропорціональний — відповідний до якоїсь міри або числа.

Протекція — допомога комусь, підтримування, або як кажуть у нас: „держить руку за когось“.

Проскріпція — оповіщення, як хтось засудив когось на смерть.

Проспект — 1) довга широка, рівна вулиця; 2) коротенький огляд того, що є в якомусь писанні; 3) друкована оповістка про те, яке має бути видання (книжка, малюнки та инше).

Простітутка — жінка, що продає себе за гроші; хльорка.

Протегувати — опікуватися кимсь.

Протекціонизм — така урядо̀ва політика, коли уряд, для того щоб розвинути промисел та торговлю, не дає загрянишним торговцям та їх крамови конкурувати (див. це слово) з своїм, забороняє привозити загрянишний крам, накладає на нього велике мито, та таке инше.

Протест — перечення, незгода з чієюсь думкою.

Протестантизм — третя велика парість христіянської віри (крім православія та католицтва), що ще в XVI ст. одділилася од католицької церкви та й сама згодом поділилася на багато сект (див.). Віру цю найбільш поширено поміж німецькими народами.