Ратіфікація — коли верховна власть потвержає умову, що склали уповажнені якоїсь держави з иншою державою, напр.: між Японією та Россією уложено було в Портсмуті умову про мир, а обидва царі ратіфікували ії, ствердили підписами.
Ра̀туша, ра̀туш, — городська дума.
Рафинад — найкращий сорт чистого білого сахару.
Раціонализм — коли людина покладається тілько на свій розум. Раціонализм у вірі — коли кожне чудо й усе чудовне намагаються погодити з людським розумом.
Раціональний — розумний; раціонально — до речи, гаразд.
Рація — причина, основа, прѝвід.
Ре — друга нота в гаммі (див. це слово).
Реабілітувати — верну̀ти права̀, звання, честь, що були попѐреду.
Реагувати — одклика̀тися на яку подію або вчинок.
Реакціонер — прихильний до реакції, до старого ладу; ворожий до волі та рівности між людьми нижчого та вищого стану.
Реакція — 1) в химії (див.) — такий вплив одної речи на другу, од якого стануться великі переміни в тих речах, — напр. коли в вапно влити води, то станеться реакція; 2) в політицї — ворожнѐча до усього новітнього, — ворожнѐча до волі, до освіти, до рівности, до розвитку народнього, та иншого такого.
Реалізація — 1) коли щось справджується, здійснюється; 2) коли щось цінне, коштовне переводять на гроші.
Реализм — коли говорять про щось чи малюють щось так, як воно справді є на світі, натурально; в противність до нього — ідеализм (див.).
Реальний — такий, що справді є, правдивий, справжній; реальна освіта — така освіта, коли в школах навчають найбільш математики (див.) та натуральних наук (див. природознавство); в противність до нього — классицизм (див.).
Рѐбус — за̀гадка на письмі, де, замість слів, усякі ма-