Перейти до вмісту

Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/108

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

по Дніпру од Київа до Катеринославу або од Одесси до Владивостоку.

Рейхсрат — австрійський парламент (див.); складається він з двох палат (див.): з палати послів (нижчої) та палати панів (вищої).

Рейхстаг — парламент в Германії з одною палатою (див.), спільний для усієї Германської держави  Германська держава складається аж з 25 німецьких держав, і кожна з них має в себе дома свій окремий парламент.

Реквізіція — вимагання од людей в ворожій країні усякого припасу та всячини, чого тілько треба для війська; на все, що узято, даються квитки, і по тих квитках казна потім платить: цим тілько й одріжняється реквізіція од звичайного грабунку.

Реклама — оповістка про щось по газетах та журналах, в якій вихвалюється те, про що оповіщається: купець — захвалює свій крам, видавець — книжку, журнал або газету.

Рекогносціровка — розвідування на войні про те, де стоїть вороже військо та скілько його є.

Рекорд — найбільша скорість, з якою добігає хтось од одного місця до друго̀го, — напр. визначено було рекорд — пробігти верству за 5 мінут, а хтось намагається побити цей рекорд — прибігти ще раніше, як за 5 мінут.

Ректор — головний начальник в де яких вищих світських та духовних школах, який порядкує в них справами про науку.

Рельєфний — такий, що виразно знати, — напр. гору релєфно видно, — видно усї ії краї.

Релігія — віра; напр. христіянська релігія.

Реляція — повідо̀млення, оповіщення, — напр. військовий начальник прислав реляцію про те, що діється у війську на войні.