Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/11

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Автома̀т — 1) зроблена постать людська або якої тварини з машиною в середині такою, що лялька та ворушиться так, як жива; 2) людина, що ходить, робить, як машина, — без думки, без тямки.

Автоматѝчний — говориться про річ яку, що сама собою ворушиться через те, що в середині в ній єсть машина (див. автомат).

Автомобіль — екипаж, що біжить без коней; колеса в йому крутить машина, яку жене бензином, електрикою (див. це слово) або парою.

Автономія — самоуправа; такий лад, коли окрема країна яка, — напр. Україна, Польща, Литва, Фінляндія, — видає самостійно закони для себе; 2) самоуправа в інстітуціях (у вищих напр. школах), в станах (напр. селянському, міщанському стані), в громадах (напр. волосні та сільські сходи). Автономія (напр. України або Польщі) зовсім не означає, що країни ці одділяються од Россії, а тілько, що вони матимуть право, по своїй уподобі, сами собі лад давати.

Автор — той, що написав або пише що небудь — якийсь твір письменства чи музики (складає напр. пісню, або що), чи инше щось (напр. художник — автор картини, малюнку).

Авторитет — коли хто перемагає инших людей чим небудь: розумом, багацтвом, властью або-що.

Агент — уповажнений од якої небудь людини, або якого підприємства чи правительства, напр.: прикажчик, поліціянт, шпиг, страховий агент.

Агітатор — той, що намовляє инших людей робити так, як йому здається найкраще; зрозумілою, простою мовою він говорить, чого усі повинні домагатися та якими способами.

Агітація — коли намовляють людей чи на добре (напр. агітація соціялистів), чи на погане (агітація чорносотенців на погроми).