Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/110

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Рескрипт — гра̀мота або лист державця (царя) до підданого.

Республіка — такий державний лад, коли верховну власть визначає якийсь стан (сословіє) або увесь народ, тоб-то — коли державою порядкує не монарх (хоча б і констітуційний), а звичайний громадянин, що обірає його увесь народ на якийсь час  В республіці законодавчу власть має увесь народ, тоб-то, — заступники його в парламенті (див.). Республіка постала в давні часи, — багато літ до Різдва Христа. Республіка була давніще і в Польщі (Річ Посполита), під якою правобічна Україна більш як 200 літ пробува̀ла. Республіка зараз є в північних американських Штатах, Швейцарії та Франції. У Франції цілих 100 літ йшла боротьба за те, щоб завести республіку.

Республіканець — громадянин в республіці (див.); прихильний до республіканського ладу.

Реставрація — оновлѐння; коли хотять зробити щось таким, як воно було попереду, — напр. реставрувати старезний будинок або о̀браз старий — значить: оновити, поправити так, як було попѐреду.

Ресурси — засоби та способи до чогось.

Ретроград — людина старозавітня, старосвітська.

Реферат — прилюдний відчит (читання) про якусь справу, наукову або практичну (ділову̀).

Референдум. — В де-яких державах, напр. Швейцарії — коли парламент (див.) не наважується сам розвязати якесь голівне питання (напр. про війну або новий закон якийсь), — опитують для того усїх громадян. Од плебисціту (див. це слово) ріжниться референдум тим, що референдум бувае пото̀му, як парламент ухвалив вже той закон чи ту справу, про яку опитують громадян, а плебисціт — уряд може загадати навіть і проти волі парламенту.

Рефлектор — прилад, що одбиває од себе світло, одсвічує.