Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/114

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Семесрт — пів року науки у вищій школі.

Семинарія — духовна середня школа, де вчаться на попів; учительська семинарія — школа, де вчаться на учителів сільських або городських.

Семити — так прозивають євреїв, арабів та ще де-які східні народи.

Сенат — в Россії найвища судова̀ та адміністративна установа. Сенат стежить за тим, щоб все робилося по закону, полагожує сварки між урядовими інстітуціями (установами), дає останній прѝсуд в земельних справах, посвідчує права̀ станові та титули. Щоб зробити ро̀зслід про якусь важну подію, виряжають часом, з наказу Царя, сенаторську ревизію (див.); 2) в де-яких констітуційних державах сенат — палата (одна або друга), з яких складається парламент.

Сенсація — зворушення; коли подія яка, пригода або чутка дуже вражає, зворушує.

Сентенція — висловлена думка, гадка.

Сепаратизм — бажання позбутися якогось панування — церкви, держави, великої політичної партії та инше, на те, щоб скласти самостійну, окрему партію, державу та инше таке.

Сепаратист — той, хто хоче одділитися од чогось — од церкви, держави, політичної партії, та инше, щоб жити самостійним життям.

Сервилизм — рабське підлещування, упадання перед дужчим, страха ради, або ради користі.

Сервитут — право користуватися чужою власністю, як своєю, але не всїєю, а тілько якоюсь частиною ії — напр. право селян випасати на панській толоці, збірати ягоди або хворост в панському лісі та инше таке.

Серія — 1) ряд; 2) проценто̀ві державні билети, що видає казна на короткий час (5 літ), а тоді їх треба обмінювать на нові.

Серпень — місяць август.