Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/12

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено

Агітувати — намовляти, нахиляти людину на щось добре або лихе.

Аграрії — партія (гурт людей), що обороняє права великих земельних власників, панів та дідичів. Ця партія дбає тілько про себе і ворожо ставиться то того, чого бажає робочий люд.

Аграрне питання — питання про те: 1) хто повинен мати землю: чи тілько ті, що обробляють її своїми руками, чи також і великі власники земельні, що живуть з праці наймитів; 2) як орудовати землею: чи подворно, чи громадою („общинами“), поділивши її так, щоб усі однаково рівно мали.

Аграрний — польовий, земельний, — такий, що належить до земельної власности та зачіпає земельних людей.

Агроном — людина, що здобула сільсько-господарську освіту; вчений хазяїн.

Агрономія — наука про те, як краще обробляти землю, щоб мати більше доходу з неї та щоб не виснажувати її до того, що перестане вона родити.

Адвокат — юриста, — людина, що вчився судового права в вищій школі; на суді виступає оборонцем обвинуваченого; присяжний повіренний.

Адміністративний — 1) урядо̀вий; 2) такий, що належить до управи. Кінчити яку справу адміністративно — значить, кінчити її без суда, з наказу самої адміністрації (начальства), напр.: адміністративне заслання людей, — коли без суду губернатор або жандари арештовують та засилають людей.

Адміністрація — ті люде, що правлять державою, — почавши з міністра та кінчаючи городовѝм або поліційним урядником. В тих краях, де закони видають народні виборні, вони сами доглядають, щоб закони твердо виконувано; а там, де закони видає уряд (правительство), адміністрація має велику силу, і те, що видасть кільки урядовців — стає немов би законом.

Адмирал — найвищий генерал в морському відомстві.