Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/125

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено

Факультет — оден з чотирьох відділів в університеті (див.), де вчаться одних якихось наук: 1) медичних, 2) природничих або математичних, 3) історичних та язикознавства, 4) правничих (юридичних).

Фальсифікація — підроблювання продукту якогось, щоб він краще виглядав.

Фанатик — той, хто уперто, завзято обстоює за свої релігійні (про віру), політичні або моральні (див.) правила і готов навіть життя покласти за них, а людей з иншими думками — ненавидить; бузувір.

Фантазія — химера.

Фантастичний — такий, що його не буває справді, а тілько може придатися, в мріях постати.

Фарба — кра̀ска, якою малюють.

Фарс — жарт; в театрі — жартівлива лицедія.

Фасад — передня сторона будинку, лице.

Фатальний — неминучий; така доля судилася.

Фауна — всі разом породи тварин в якійсь країні.

Федерализм — такий лад у державі, коли в ній не монархія (див.), не республіка (див.), а політична спілка невеликих, незалежних та вільних в себе вдома держав або країн, напр. як би в Россії, замість губерній, та була спілка автономних (див.) округ — Української, Польської, Литовської, Вірменської, Грузинської та инших — вільних в себе вдома, а для всіх їх був один державний парламент (див.) у Петербурзі.

Федералист — прихильний до федерализму, себ то до такого ладу політичного, коли держава складається із спілки незалежних в себе в середині країн.

Федерація — спілка з кількох самостійних у себе вдома держав, що не тілько видаю̀ть самостійно закони, які для них потрібні, але мають і свої самостійні, незалежні один од другого уряди. Федеративний лад заведено у Швейцарії, а поча̀сти — в Поєднаних Американських Штатах.