Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/31

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

зів тілько перший має рацію, а тих двох не повинно бути, бо кожен повних літ громадянин повинен мати право вибірати свого заступника в народній парламент.

Вѝбух — (россійське „взрывъ“); напр.: порохом чи дінамитом зроблено вибух мосту, корабля.

Випадок — случа̀й.

Виста̀ва — лицедійство в театрі; коли виставляється, показується в театрі якусь комедію або таке инше.

Водевіль — коротка комедія, здебільшого в 1 дії.

Во̀день (водород) — найлекший газ. Коли взяти дві частини газу воденю та додати одну частину газу кисеню (кислороду), то буде вода.

Водопровод. — По города̀х — по трубах, закопаних під землею женуть машинами з річки або криниці воду; в кожній хаті єсть крент, і треба тілько його покрунути, щоб побігла вода.

Воля віри — політичне право громадянина в країні, де заведено констітуцію (див. це слово); воля віри — коли кожна людина вільно, не ховаючись, може вірити в Бога, так як хоче, — якої б віри вона не була. Там, де є воля віри — не може бути якоїсь „настоящої“ чи „ненастоящої“ віри, або щоб когось позбавлено було деяких правів через те, що він не так вірує, як инші люде.

Воля зборів — політичне права громадянина в вільній (констітуційній — див. це слово) країні. Воля зборів — коли кожен громадянин має право бувати на зборах та сходах і сам скликати збори, не питаючися дозволу начальства, для того, щоб обговорити якісь справи, між иншим і політичні.

Воля слова — політичне право кожного громадянина в констітуційній (див. це слово) країні. Воля слова — коли громадянин має право говорити перед громадою і писати по газетах, журналах та книжках усе те, що він думає. Воля слова не дозволяє одначе ображати словом чи на письмі віру та добрі звичаї.